Eksperci: nastąpi reorganizacja leczenia udaru mózgu w Polsce

AKTUALNOŚCI

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   14-02-2018, 08:45

Eksperci: nastąpi reorganizacja leczenia udaru mózgu w Polsce Zostały wprowadzone nowe wytyczne dotyczące leczenia udarów w Polsce (Fot. Archiwum)

Neurolodzy odnieśli sukces, jeśli chodzi o leczenie udarów mózgowych w Polsce. Wdrożona zostanie koordynowana opieka nad pacjentem z udarem, wydzielone zostaną dwa typy oddziałów udarowych: podstawowy i centra referencyjne. Jakie jeszcze zmiany czekają pacjentów?

Zmiany, które mają zostać wdrożone jeszcze w tym roku, przedstawiono w trakcie III Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt: „Programy lekowe i świadczenia gwarantowane w neurologii” (8 lutego) w Warszawie.

Jest dobrze, ale ma być dużo lepiej
Jak podkreśla prof. Ryglewicz, bez wątpienia neurolodzy odnieśli sukces, jeśli chodzi o leczenie udarów mózgowych w Polsce.

- Wprowadzenie sieci oddziałów udarowych i leczenia trombolitycznego sprawiło, że dziś rokowanie pacjentów po udarze jest o wiele lepsze niż jeszcze 10 lat temu, a śmiertelność w sposób istotny się zmniejszyła. Obecnie mamy siedem oddziałów udarowych, ściśle określone zalecenia, których powinniśmy przestrzegać, spada śmiertelność, zwiększa się liczba osób kierowanych na rehabilitację. To wszystko sprawia, że powinniśmy być zadowoleni - tłumaczy prof. Ryglewicz.

Zaraz jednak dodaje, że nie jest tak różowo, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. - Kontrola NIK-u przeprowadzona w 2016 roku pokazała, że aż 25 proc. pacjentów z udarem nie jest leczona w oddziałach udarowych. Okazuje się również, że chorzy bardzo często są przetrzymywani na SOR-ach, występują opóźniania w wykonywaniu tomografii komputerowej, co sprawia, że chorzy nie są kwalifikowani do leczenia trombolitycznego, a w oddziałach, do których trafia chory, często nie ma na miejscu anestezjologa - zaznacza prof. Ryglewicz.

Konsultant krajowy ds. neurologii wyjaśnia również, że także mapy potrzeb zdrowotnych wykazały, iż w zakresie leczenia udarów pozostaje dużo do zrobienia. Wynika z nich, że występują bardzo duże zróżnicowania regionalne, co do jakości opieki okołoudarowej.

Otóż np. w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i podlaskim zdecydowana większość chorych z udarem trafia na oddziały udarowe, jednak już w woj. wielkopolskim, dolnośląskim sytuacja jest fatalna. Tutaj ponad 30 proc. chorych jest leczonych poza oddziałami udarowymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH