Ketamina w sprayu może szybko pomóc w depresji

AKTUALNOŚCI

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-04-2018, 10:22

Ketamina w sprayu może szybko pomóc w depresji Obecnie trwają trzy badania kliniczne, których celem jest dopuszczenie sprayu donosowego do celów leczniczych (fot. archiwum)

Ketamina podawana donosowo może szybko pomóc osobom z ciężką depresją i myślami samobójczymi – informuje „American Journal of Psychiatry”.

Ketamina stosowana jest w anestezjologii do znieczulenia przedoperacyjnego oraz jako znieczulenie przy krótkotrwałych zabiegach w rodzaju bolesnej zmiany opatrunków u osób poparzonych. Ponieważ działa pobudzająco i wywołuje halucynacje, zyskała reputację narkotyku "rekreacyjnego", nielegalnie przyjmowanego na przykład podczas imprez klubowych.

Stosunkowo nowym zastosowaniem ketaminy jest leczenie depresji. Zmniejsza ona objawy depresji w ciągu godzin, gdy inne leki przeciwdepresyjne zaczynają działać po kilku tygodniach. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ leczenie antydepresyjne często najpierw zwiększa aktywność chorego nie poprawiając nastroju, co podnosi ryzyko samobójstwa.

Jak wykazały badania przeprowadzone przez specjalistów z Janssen Research and Development (dział firmy Johnson and Johnson) oraz Yale School of Medicine, ketamina w postaci sprayu do nosa pozwala "znacząco" poprawić objawy depresji w ciągu pierwszych 24 godzin.

Badanie objęło 68 osób zagrożonych samobójstwem. Wszyscy pacjenci przebywali w szpitalu i byli leczeni środkami antydepresyjnymi, a połowa otrzymała ponadto ketaminę w postaci esketaminy (enancjomer ketaminy) jako aerozol do nosa. Druga połowa otrzymała placebo.

Badanie wykazało, że ciągu pierwszych czterech tygodni leczenia osoby stosujące esketaminę wykazywały o wiele większą poprawę objawów depresji. Jednak po 25 dniach efekty w obu grupach się wyrównały. Zdaniem autorów badań ketamina może pozwolić na skuteczne i szybkie leczenie osób w ciężkiej depresji, o zwiększonym ryzyku samobójstwa - i być szczególnie pomocna na początkowym etapie leczenia, ponieważ większość leków przeciwdepresyjnych potrzebuje od czterech do sześciu tygodni, aby osiągnąć pełną skuteczność.

Podczas badań nie było doniesień o uzależnieniu od esketaminy czy jej niewłaściwym zastosowaniu, ale autorzy ostrzegają, że potrzebne są dalsze badania dotyczące potencjalnego nadużywania tego leku.

Obecnie trwają trzy badania kliniczne, których celem jest dopuszczenie sprayu donosowego do celów leczniczych. Ta postać leku jest znacznie łatwiejsza i potencjalnie szybsza w użyciu niż ketamina podawana dożylnie, a znaczeni szybsza i pewniejsza od ketaminy doustnej. Wymaga także mniej dodatkowego sprzętu niż podawanie dożylne. (

Autor: Paweł Wernicki, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH