16 listopada – Światowy Dzień POChP

FARMAKOTERAPIA

Autor: PPOZ/ rynekaptek.pl   16-11-2016, 11:07

16 listopada – Światowy Dzień POChP POChP jest chorobą nieuleczalną i postępującą

Narastające duszności i męczący kaszel mogą być pierwszymi objawami Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), na którą w Polsce cierpi obecnie około 2 milionów osób. Główną przyczyną zachorowania jest palenie tytoniu (również bierne).

O tym, jak chronić się przed tą ciężką i nieuleczalną chorobą przypominają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Okazją jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) obchodzony w tym roku 16 listopada.

POChP jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób układu oddechowego. Specjaliści oceniają, że jedynie 20 procent chorych ma postawioną diagnozę i poddaje się leczeniu. Co roku z powodu późno zdiagnozowanej POChP umiera 15 tysięcy Polaków.

- Pierwsze objawy (poranny kaszel i narastająca duszność) są zwykle ignorowane, tymczasem powinny skłonić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań spirometrycznych (badanie pojemności płuc) i RTG klatki piersiowej (obrazuje zmiany narządowe) – podkreślają lekarze PPOZ.

POChP jest chorobą nieuleczalną i postępującą, jednak jej rozwój można spowolnić poprzez zastosowanie rehabilitacji oddechowej, a w zaawansowanym stadium – hospitalizację i wdrożenie mechanicznej wentylacji.

– Nieoceniona w przypadku POChP jest profilaktyka. Zerwanie z nałogiem i dbanie o czystość otoczenia to podstawowe warunki, by ograniczyć ryzyko zachorowania – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Okazją do rzucenia palenia może być przypadający na trzeci czwartek listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Ponad 30 lat temu zrodził się w Stanach Zjednoczonych, a z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat. W Polsce do rzucenia palenia namawia się od 1991 roku.

Od kilku lat w naszym kraju obowiązuje znowelizowana ustawa antynikotynowa, wprowadzająca zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych (przystankach, placach zabaw, klatkach schodowych, budynkach użyteczności publicznej, itd.). Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych.

We wrześniu zakaz taki objął także e-papierosy, które w porównaniu do zwykłych „fajek” zawierają zdecydowanie mniej związków chemicznych, jednak podgrzanie niektórych substancji może uwalniać związki rakotwórcze.

 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH