16 listopada – Światowy Dzień POChP

FARMAKOTERAPIA

Autor: PPOZ/ rynekaptek.pl   16-11-2016, 11:07

16 listopada – Światowy Dzień POChP POChP jest chorobą nieuleczalną i postępującą

Narastające duszności i męczący kaszel mogą być pierwszymi objawami Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), na którą w Polsce cierpi obecnie około 2 milionów osób. Główną przyczyną zachorowania jest palenie tytoniu (również bierne).

O tym, jak chronić się przed tą ciężką i nieuleczalną chorobą przypominają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Okazją jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) obchodzony w tym roku 16 listopada.

POChP jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób układu oddechowego. Specjaliści oceniają, że jedynie 20 procent chorych ma postawioną diagnozę i poddaje się leczeniu. Co roku z powodu późno zdiagnozowanej POChP umiera 15 tysięcy Polaków.

- Pierwsze objawy (poranny kaszel i narastająca duszność) są zwykle ignorowane, tymczasem powinny skłonić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań spirometrycznych (badanie pojemności płuc) i RTG klatki piersiowej (obrazuje zmiany narządowe) – podkreślają lekarze PPOZ.

POChP jest chorobą nieuleczalną i postępującą, jednak jej rozwój można spowolnić poprzez zastosowanie rehabilitacji oddechowej, a w zaawansowanym stadium – hospitalizację i wdrożenie mechanicznej wentylacji.

– Nieoceniona w przypadku POChP jest profilaktyka. Zerwanie z nałogiem i dbanie o czystość otoczenia to podstawowe warunki, by ograniczyć ryzyko zachorowania – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Okazją do rzucenia palenia może być przypadający na trzeci czwartek listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Ponad 30 lat temu zrodził się w Stanach Zjednoczonych, a z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat. W Polsce do rzucenia palenia namawia się od 1991 roku.

Od kilku lat w naszym kraju obowiązuje znowelizowana ustawa antynikotynowa, wprowadzająca zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych (przystankach, placach zabaw, klatkach schodowych, budynkach użyteczności publicznej, itd.). Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych.

We wrześniu zakaz taki objął także e-papierosy, które w porównaniu do zwykłych „fajek” zawierają zdecydowanie mniej związków chemicznych, jednak podgrzanie niektórych substancji może uwalniać związki rakotwórcze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH