20 certyfikowanych ośrodków leczenia raka piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-06-2011, 16:26

Do 2016 roku ma powstać w Polsce 20 ośrodków specjalizujących się w leczeniu raka piersi u kobiet. W takich placówkach uzyskuje się najlepsze efekty leczenia tej choroby - poinformowali specjaliści na konferencji prasowej "Leczyć piersi" w Warszawie.

- We Francji na raka piersi choruje rocznie 50 tys. kobiet, ale tylko 5 tys. z nich umiera. W Polsce skuteczność leczenia tej choroby stale się poprawia, ale na 15 tys. kobiet, u których co roku wykrywa się raka piersi, ponad 5 tys. nie udaje się uratować - mówił w piątek (17 czerwca) prof. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie.

Jego zdaniem, różnica w skuteczności leczenia w obu krajach wynika z tego, że we Francji kobiety leczone są w certyfikowanych ośrodkach zajmujących się tylko rakiem piersi (nazywanych breast units). -Takie placówki są znakomicie wyposażone i zapewniają kompleksowe leczenie, na dodatek pracują w nich lekarze mający największe doświadczenie w leczeniu tej choroby - podkreślał prof. Pieńkowski.

Według onkologa, w Polsce byłoby mniej amputacji piersi z powodu raka, gdyby działały u nas "breast units". - W warszawskim Centrum Onkologii jedynie u 35 proc. kobiet przeprowadza się mastektomię, u pozostałych pacjentek wykonywana jest operacja oszczędzająca pierś - powiedział. Dodał, że w innych ośrodkach w kraju, które się nie specjalizują w leczeniu raka piersi, jest odwrotnie - przeważają amputacje piersi, a w niektórych z nich nawet dominują.

- U niektórych kobiet jest zbyt późno na operację oszczędzającą, bo choroba jest u nich zbyt mocno już rozwinięta. A jest też wiele pacjentek, które mają żal, że dopiero po operacji się dowiedziały, że amputacja wcale u nich nie była konieczna - wyjaśnił prof. Pieńkowski.

Dodał, że mniejsze szpitale, które nie specjalizują się w raku piersi, często mają krótsze terminy wykonania operacji, zaledwie kilku dni, a nie kilku miesięcy. Do nich też trafiają kobiety z guzem piersi, które boją się dłużej czekać. Niepotrzebnie.

- Pośpiech nawet w przypadku raka nie zawsze jest właściwy. Czasami lepiej poczekać nieco dłużej, ale lepiej przygotować leczenie, bo operacja powinna być jedynie elementem całej strategii terapii, a nie celem samym w sobie. A takie kompleksowe i strategiczne leczenie prowadzone jest właśnie w certyfikowanych ośrodkach - podkreślił prof. Pieńkowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH