21 marca: załóżmy skarpetki nie do pary

FARMAKOTERAPIA

Autor: JMac./rynekaptek.pl   21-03-2016, 15:11

21 marca: załóżmy skarpetki nie do pary Niepasujące do siebie skarpetki są symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa

Niepasujące do siebie, różnokolorowe skarpetki są symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa. Wybór 21 marca na obchody tego dnia nie jest przypadkowy. Osoby z zespołem Downa, w 21.parze chromosomów, zamiast dwóch, mają trzy chromosomy (inna nazwa wady to trisomia 21).

Jednak nie tylko niepasujące do siebie skarpetki mają przypominać, że w społeczeństwie obok nas żyją osoby z Zespołem Downa.

Podobnie jak w poprzednich latach, także w tym roku, po raz jedenasty, w całym kraju organizowane są imprezy, które mają mówić o akceptacji, tolerancji oraz solidaryzowaniu się z chorymi.

Symbolem obchodów jest zwyczaj zakładania skarpetek nie do pary. W poprzednim roku osoby publiczne i zupełnie anonimowe nagrywały filmiki i umieszczały je w sieci. I nominowały do wykonania tego zadania kolejne osoby. Założyli je wówczas między innymi Jerzy Buzek, Andrzej Duda oraz Danuta Wałęsa.

W ubiegły weekend, 19 marca ŚDZD obchodzono m. in. w Opolu. Już po raz siódmy festyn z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa zorganizowało Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21, które skupia w swoich szeregach 170 rodzin z całej Opolszczyzny. Imprezę wspierali też opolscy studenci m.in z wydziału pielęgniarstwa Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

W Gdańsku, także 19 marca, Fundacja Wspierania Rozwoju "JA TEŻ" przemaszerowała ulicami miasta i rozdawała różnokolorowe skarpetki.

W Bielsku-Białej Stowarzyszenie "Wielkie serce" zorganizowało "Dzień Kolorowej Skarpetki" w szkołach i przedszkolach.

Z kolei w Augustowie 21 marca o godz. 17. odbędzie wernisaż wystawy„Jestem - spotkanie z niezwykłymi ludźmi", którego organizatorem jest augustowski Dom Kultury.

Dzień Zespołu Downa obchodzony jest na całym świecie od 2005 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH