21 września: Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-09-2015, 09:34

21 września: Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera Pamiętaj o mnie - to tegoroczne hasło Światowego Dnia Osób z Chorobą Alzheimera

W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 250 tys. osób, spośród nich jedynie 10 proc. ma postawioną diagnozę lekarską – ocenia w wypowiedzi dla PAP dr Gabriela Kłodowska-Duda z Centrum Leczenia Choroby Alzheimera Neuro-Care w Katowicach.

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera, który w 2015 r. obchodzony jest pod hasłem "Pamiętaj o mnie". Chodzi o to, by poprawić opiekę nad osobami odczuwającymi skutki tej choroby, które często nie zdają sobie sporawy z jej rozwoju.

Dr Gabriela Kłodowska-Duda zwraca uwagę, że chorobę Alzheimera szczególnie w jej początkowym etapie łatwo jest przeoczyć, tłumaczyć ją przemęczeniem, roztargnieniem, sędziwym wiekiem, tym bardziej, że najczęściej dotyka ona osoby po 65. roku życia.

- Gdy zauważamy u bliskiej nam osoby takie dotąd niespotykane, powtarzające się zachowania, powinno nas to zaniepokoić oraz skłonić do szukania pomocy u specjalistów. Często sam chory może zauważać zmiany w swoim życiu. Ta niełatwa sytuacja może spowodować jego niepokój, złość, wypieranie objawów choroby, strach i depresję. Dlatego też nie można lekceważyć tych symptomów – przekonuje specjalistka.

Są dostępne badania pozwalające rozpoznać chorobę Alzheimera. Najbardziej wskazują na nią zaburzenia pamięci krótkotrwałej, które mogą charakteryzować się tym, że dotknięta nią osoba gubi przedmioty, zapomina o niedawnych wydarzeniach, podczas rozmowy nie wie, o czym przed chwilą mówiono i wielokrotnie dopytuje się o to samo.

Niepokojące są zaburzenia mowy. Szczególnie w początkowej fazie polegają one na tym, że chory przejęzycza się, myli nazwy, ma trudności z odnajdywaniem właściwych słów. Jego mowa przestaje być płynna, a wypowiedzi staja się coraz mniej spójne i logiczne.

O rozwoju choroby Alzheimera mogą świadczyć również zaburzenia nastroju, z czego chorzy i ich bliscy często nie zdają sobie sporawy. Mogą to być wahania nastroju, apatia, niepokój i depresja, a także nadpobudliwość, drażliwość, a nawet agresja.

- Współczesna neurologia stara się zapewnić choremu kompleksową opiekę, nie tylko farmakologiczną, w łagodzeniu objawów, ale także psychologiczną – w oswajaniu się z nową sytuacją – zapewnia dr Kłodowska-Duda. Jej zdaniem, znacznie poprawia to jakość życia chorego, choć przyznaje, że nie znamy jeszcze wszystkich przyczyn tej choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH