22 września - dzień świadomości PBS. Data nie jest przypadkowa

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   21-09-2016, 15:04

22 września - dzień świadomości PBS. Data nie jest przypadkowa

22 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej. Wybrana data to symbol – do przewlekłej białaczki szpikowej (PBSz) prowadzi mutacja genowa powstająca na skutek przemieszczenia genów znajdujących się na chromosomie 9 i 22.

Dzień ten stwarza okazję, by zwrócić uwagę na postęp, jaki dokonał się w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej, który daje nadzieję i umożliwia chorym na PBSz normalne funkcjonowanie, mimo choroby nowotworowej. Przewlekła białaczka szpikowa – do niedawna uznawana za chorobę śmiertelną – dziś kwalifikowana jest do chorób przewlekłych.

Każdego roku w Polsce na przewlekłą białaczkę szpikową zapada ok. 350 osób. U ok. 20% z nich choroba wykrywana jest przypadkowo, przy okazji rutynowych badań – morfologii krwi. Chociaż początkowo nowotwór nie daje żadnych objawów, bardzo istotne jest jego wczesne wykrycie i szybkie wdrożenie skutecznego leczenia.

Nowotwór rozwija się powoli. Objawy przewlekłej białaczki szpikowej takie jak zmęczenie, uczucie pełności w lewej części jamy brzusznej, utrata masy ciała, krwawienia, gorączka, utrata apetytu, nawracające zakażenia są ogólne i niejednoznaczne. Dlatego szybka diagnostyka, tak kluczowa dla powodzenia terapii, jest utrudniona.

Eksperci hematolodzy podkreślają, że przewlekła białaczka szpikowa stanowiąca dziś ok. 10-15% spośród wszystkich zachorowań na nowotwór krwi, jest nowotworem dobrze poznanym i dzięki temu skutecznie leczonym. Dostępne możliwości terapeutyczne – leki z grupy inhibitorów kinaz tyrozynowych – sprawiają, że na mapie polskiej hematoonkologii pacjenci zmagający się z przewlekłą białaczką szpikowaną objęci są wysokiej jakości terapią.

Poziom leczenia, a przy tym szeroka edukacja przy regularnym stosowaniu leków i odpowiednim monitorowaniu przebiegu choroby umożliwiają chorym aktywne uczestniczenie w życiu zawodowym i społecznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH