24 czerwca - Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PPOZ/ rynekaptek.pl   23-06-2016, 12:42

24 czerwca - Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Niska aktywność fizyczna, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, notoryczne odchudzanie i niewłaściwa dieta skutkująca niedożywieniem - to (obok obciążeń genetycznych) główne czynniki sprzyjające rozwijaniu się osteoporozy.

Na chorobę na świecie cierpi już co trzecia kobieta i co dziewiąty mężczyzna. W Polsce - około 25 procent kobiet i 13 procent mężczyzn po 60.roku życia - przypominają lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

O tym, jak walczyć z chorobą uznaną przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z największych zagrożeń cywilizacyjnych - co roku 24 czerwca przypomina Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

- Osteoporoza to przewlekła, metaboliczna choroba szkieletu, charakteryzująca się postępującym spadkiem masy kostnej z osłabieniem struktury przestrzennej kości i w konsekwencji skutkującą zwiększoną podatnością na złamania. Dotyczy najczęściej kobiet po menopauzie, ale może być wywołana przewlekłym przyjmowaniem niektórych leków, na przykład sterydów. Czynnikami, które usposabiają do powstania choroby są czynniki genetyczne, niska masa ciała, używki, dieta uboga w wapń, białko, witaminę D oraz choroby takie jak: cukrzyca i reumatoidalne zapalenie stawów - wymienia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Przez lata choroba może przebiegać bezobjawowo, a nagle pojawiają się dolegliwości, głównie ból kończyn po dłuższym wysiłku fizycznym lub ich obciążaniu, a ostatecznie także złamania, i to nawet na skutek małych urazów.

- Aby w porę wykryć chorobę i zapobiegać jej rozwojowi zaleca się wykonanie badania gęstości kości po 45. roku życia. Najczęściej ocenia się gęstość kości w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa odcinka lędźwiowego. Profilaktyka polega także na usuwaniu czynników ryzyka, czyli uzupełnianiu niedoborów żywieniowych poprzez suplementację wapnia, w szczególności witaminy D i białka. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna (spacery, pływanie, codzienna gimnastyka) mająca na celu wzmocnienie kości i mięśni, odpowiadających za prawidłową postawę ciała. Jako lekarze zalecamy racjonalne korzystanie z kąpieli słonecznych w celu zwiększenia syntezy witaminy D w skórze. Konieczne jest wyeliminowanie alkoholu oraz nikotyny z organizmu - mówi Bożena Janicka.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH