25 proc. leków w Polsce to produkty wydawane bez recepty

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   11-12-2014, 16:30

25 proc. leków w Polsce to produkty wydawane bez recepty

Obecnie co czwarty lek sprzedawany w Polsce to produkt wydawany bez recepty. Korzysta z nich od 60 do 90 proc. osób, najczęściej w przypadkach najprostszych schorzeń - ocenia Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

- Produkty bez recepty, czyli OTC, są również sprzedawane poza aptekami. Tam pacjenci nie mogą liczyć na fachową pomoc farmaceuty. Dlatego tak ważne jest czytanie ulotek i stosowanie samoleczenia przez krótki okres czasu. Jeżeli kilkudniowa terapia nie przynosi efektu, należy udać się do lekarza - mówił prezes Cessak, podczas konferencji prasowej "Bezpieczeństwo leków stosowanych bez recepty lekarskiej, organizowanej przez URPL w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny".

Produkt może być zarejestrowany przez Urząd na wniosek podmiotu odpowiedzialnego jako lek OTC, gdy wykazuje niską toksyczność ogólną, nie ma działania na funkcje rozrodcze i rozwój potomstwa czy też nie wykazuje ciężkich działań niepożądanych i interakcji.

Niektóre produkty mają "podwójną" kategorię dostępności. Są zatem lekami wydawanymi tylko na receptę, ale też dostępnymi w tzw. sprzedaży odręcznej. Czynniki, które różnią te produkty, to przede wszystkim wskazania do stosowania, wielkość opakowania oraz nazwy handlowe.

- Przykłady takiej "podwójnej" kategorii dostępności często widzimy w przypadku omeprazoli czy loratadyny. Substancje zarejestrowane jako OTC mogą być stosowane w leczeniu krótkotrwałym, kiedy możliwe jest postawienie "samodiagnozy" przez pacjenta. W każdej sytuacji, gdy brak jest poprawy w stanie zdrowia - zalecany jest kontakt z lekarzem - mówił prezes Cessak.

Wkrótce dłuższa relacja z konferencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH