3.55% - tylu Polaków zaszczepiło się przeciwko grypie w ostatnim sezonie

FARMAKOTERAPIA

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   22-09-2015, 13:26

3.55% - tylu Polaków zaszczepiło się przeciwko grypie w ostatnim sezonie Niska wyszczepialność przeciwko grypie w Polsce

Co sezon epidemiczny w Polsce rejestruje się średnio około kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne. W Polsce zarejestrowana liczba zgonów z powodu powikłań pogrypowych jest zdecydowanie zaniżona - uważa Lidia Brydak.

- Procent zaszczepionej populacji w kraju jest na bardzo niskim poziomie, a ostatnim sezonie epidemicznym osiągnął wartość 3.55 proc., co plasuje Polskę na przedostatnim miejscu w Europie - kontynuowała prof. Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy i szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), podczas konferencji "Zapobieganie i leczenie grypy", zorganizowanej przez URPL.

Podczas spotkania wystąpił też prezes URPL, Grzegorz Cessak. Jak mówił - odpowiadając na najczęściej zadawane pytania i kontrowersje, pojawiające się w mediach - "obecnie stosowane szczepionki nie są w stanie wywołać grypy".

- Szczepienie zalecane są szczególnie w grupach ryzyka (osoby starsze, przewlekle chore, a w szczególności na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym osoby w stanach upośledzających funkcje oddechowe, układu krążenia, choroby nerek i wątroby choroby, metaboliczne, niedobory odporności).

Prezes Cessak zaznaczył, że "wszystkie szczepionki przeciw grypie dopuszczone do obrotu w Polsce spełniają wymagania odnoszące się do jakości, bezpieczeństwa i skuteczności".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH