3 mld zł na hospitalizacje związane z powikłaniami polekowymi

FARMAKOTERAPIA

Autor: Jacek Wykowski/ rynekaptek.pl   29-03-2016, 11:46

3 mld zł na hospitalizacje związane z powikłaniami polekowymi

Polipragmazja i niepożądane działania leków to dziś, zaraz po nowotworach i chorobach układu krążenia, trzecia przyczyna hospitalizacji i zgonów - szacuje prof. Jan Duława, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Polipragmazja i jatrogenia należą niewątpliwie do ograniczeń i zagrożeń medycyny i są jej cechą immanentną - dodał prof. Jan Duława, podczas katowickiego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (18 lutego 2016 r.).

Zwrócił uwagę, że najważniejszymi czynnikami działań niepożądanych leków są wiek oraz powszechność stosowania leków.

- Częstość zgłaszanych zdarzeń niepożądanych wynosi od 3 do 25%, zaś przypadki śmiertelne stanowią od 0,01 do 0,1% Jeśli leki zażywa niewielka liczba osób, wówczas takie przypadki będą incydentalne. Skala jednak się zmienia, gdy mamy do czynienia z dziesiątkami czy setkami milionów "konsumentów" - tłumaczył.

- Wykonując jedno badanie, 5% osób zdrowych będzie miało nieprawidłowe wyniki jakiegoś parametru biochemicznego. Jak ktoś zrobi 10 badań, ma 50% szans, że uzyska niewłaściwy wynik, będąc osobą zdrową - wyjaśnił prof. Duława.

Ekspert zwrócił uwagę na brak całościowego spojrzenia na leczenie. - Specjalista leczy tylko to, na czym się zna, a nie widzi innych chorób. Na dodatek brakuje koordynacji leczenia - tłumaczył.

Jako działania niekorzystne wymienił również: pogłębianie lękotwórczego obrazu własnej choroby, lekceważenie emocji chorego i tworzenie dystansu między pacjentem a lekarzem, nadmierne bądź uporczywe leczenie, uzależnienia od leków, hospitalizacje i zabiegi chirurgiczne bez wystarczających wskazań oraz zalecanie niepotrzebnych dodatkowych badań.

Specjaliści wskazywali na koszty, które są efektem jatrogenii u osób w podeszłym wieku.

- Próbowałem oszacować, jaki może być w nadchodzącym roku koszt niewłaściwego leczenia farmakologicznego i koszt leczenia powikłań. Oparłem się na projekcie planu finansowego NFZ i piśmiennictwie, które szacuje, że możliwe do uniknięcia powikłania farmakoterapii są przyczyną od 10 do 20% hospitalizacji i podobnego rzędu odsetka zgonów chorych w starszym wieku - mówił prof. Jan Siewieczek, kierownik Kliniki Geriatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH