31 stycznia: obchody Dnia Trędowatych

FARMAKOTERAPIA

Autor: kosciol.wiara.pl/ rynekaptek.pl   29-01-2016, 15:07

31 stycznia: obchody Dnia Trędowatych Spinalonga (Kreta) - do 1957 r. znajdowała się tam kolonia trędowatych. Fot. Janusz Maciejowski

W ostatnią niedzielę stycznia w wielu krajach obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd nazywany też Dniem Trędowatych.

Organizacje wspierające ludzi dotkniętych chorobą Hansena starają się przypomnieć światu, że gdzieś na jego peryferiach żyją ludzie dotknięci nie tylko cierpieniem spowodowanym tą prastarą, a od wielu lat uleczalną chorobą, ale także wykluczeniem społecznym, które jej towarzyszy.

Na świecie wykrywa się ponad 200 000 nowych zachorowań rocznie. Nieznana jest ilość przypadków niewykrytych. Często choroba w chwili wykrycia już jest zaawansowana i spowodowała nieodwracalne skutki w postaci utraty czucia, uszkodzeń dłoni, stóp, twarzy.

Indie i kraje sąsiednie odpowiadają za 70% nowych przypadków zachorowań na świecie. Kilka lub kilkanaście milionów osób jest trwale okaleczonych przez trąd i wyrzucanych na margines społeczeństwa.

Przed wiekami trąd był zmorą średniowiecznej Europy. Chorych izolowano w leprozoriach (od greckiej nazwy trądu - lepra), do których odsyłano osoby uznane za chore, zabraniając im pojawiania się w miejscach publicznych. W następnych stuleciach przypadki zachorowań w Europie zdarzały się sporadycznie (ostatnie masowe zachorowania odnotowano w Norwegii w XIX wieku).

Obecnie jednak w krajach rozwijających się, głównie w Indiach, Indonezji i Brazylii, mimo istnienia skutecznej terapii leczenia (MDT) nadal występuje wysoka częstość wykrywania nowych przypadków. Stale są też odnotowywane pojedyncze przypadki choroby w USA (ok. 200 rocznie).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH