3D pomoże w odkrywaniu nowych leków

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa.eu/ŁS/rynekaptek.pl   30-01-2015, 15:07

3D pomoże w odkrywaniu nowych leków Nowa platforma już została wykorzystana w procesie odkrywania leków (fot. Fotolia/PTWP)

Naukowcy udoskonalili narzędzie do obrazowania komórkowego. Przekonują, że wraz z tym odkryciem rozpoczyna się nowa era w opracowywaniu leków.

Badania przesiewowe o wysokiej wydajności (HCS) pozwalają uchwycić dynamikę komórki z dużą rozdzielczością. Ma to duże znaczenie na wczesnych etapach opracowywania leków, umożliwiając naukowcom testować skuteczność poszczególnych medykamentów na poziomie struktur i procesów w obrębie komórki.

Do tej pory zautomatyzowane przetwarzanie obrazu, krytyczny i ograniczający tempo przeprowadzania HCS etap pracy, pozwalał obrazować struktury tylko w dwóch wymiarach. Dzięki środkom finansowym z UE udało się rozwinąć tę technikę i uzyskać obraz trójwymiarowy (3D) w ramach projektu "3D image analysis tool development for high-content screening" (HCS IMAGING).

Platforma ta już została wykorzystana w procesie odkrywania leków, aby zidentyfikować czynniki regulatorowe autofagii: zjawiska komórkowego, które ma miejsce w zaburzeniach zwyrodnieniowych układu nerwowego. Znajomość tych cząsteczek przełoży się na wydajniejsze wyszukiwanie związków wiodących w procesie tworzenia leków i zgłoszenie związanych z tymi wynikami wniosków patentowych.

Więcej: cordis.europa.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH