4 strategie postępowania ułatwiające przeprowadzenie przeglądu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Aptekarz Polski/ rynekaptek.pl   20-02-2018, 13:21

4 strategie postępowania ułatwiające przeprowadzenie przeglądu 4 strategie postępowania, pozwalające na sprawne zebranie informacji potrzebnych do przeprowadzenia przeglądu (fot. archiwum)

Przeglądu lekowego nie należy mylić z przeglądem klinicznym, jaki może wykonać tylko lekarz. Rolą farmaceuty jest wykrycie problemów lekowych - piszą autorzy publikacji na temat przeglądów lekowych, w lutym wydaniu "Aptekarza Polskiego".

"W przypadku przeglądu lekowego farmaceuta powinien mieć wiedzę na temat najistotniejszych interakcji pomiędzy lekami (żaden analizator nas tu nie wyręczy), przeciwwskazań i działań niepożądanych. Nie wystarczy też umieć je wymienić – pacjent najczęściej zapyta, jak groźne są skutki takich interakcji czy działań ubocznych" - piszą mgr farm. Konrad Tuszyński i mgr farm. Effiom Uman-Ntuk z firmy opieka.farm sp. z o.o.

- Czy jego problem zdrowotny może być wynikiem działania ubocznego leku? Jeśli tak – to którego? Czy ma przerwać leczenie problematycznym lekiem do czasu ponownej wizyty u lekarza? Zgłosić się pilnie do lekarza po inne leki, czy przekazać uwagi farmaceuty przy najbliższej planowanej wizycie? - to pytania, które mogą paść ze strony pacjenta.

Jak informują autorzy, praktyka pokazuje, że dużo większe znaczenie mają umiejętności interpersonalne, niż wiedza farmakologiczna. Wszystko, czego teraz farmaceuta nie wie, może doczytać i douczyć się we własnym zakresie lub na dobrych konferencjach dla farmaceutów. Dużo większym wyzwaniem jest zachęcenie pacjentów do skorzystania z usługi i przekonanie ich do umówienia się na pierwszą konsultację.

Omawiają też 4 strategie postępowania, pozwalające na sprawne zebranie informacji potrzebnych do przeprowadzenia przeglądu.

Więcej: http://www.aptekarzpolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH