75% ankietowanych: szczepienia obowiązkowe dla dzieci powinny pozostać

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAYBACK/ rynekaptek.pl   22-09-2016, 10:21

75% ankietowanych: szczepienia obowiązkowe dla dzieci powinny pozostać 57% Polaków nie popiera nakładania kar na rodziców za odmowę wykonania obowiązkowego szczepienia

82% Polaków nie planuje się w tym roku zaszczepić się przeciwko grypie - wynika z ankiety PAYBACK Opinion Poll przeprowadzonej wśród uczestników programu. Jednak 42% osób z tej grupy deklaruje, że gdyby szczepionka była darmowa, to skorzystałoby z niej.

Najwięcej osób (32%) jako powód podaje brak wiary w skuteczność tej szczepionki. Może to wynikać z faktu, że ponad połowa badanych, która szczepiła się w ubiegłych latach deklaruje, że szczepionka nie uchroniła ich skutecznie przed zachorowaniem.

Przeszło 20% osób nieplanujących szczepienia twierdzi również, że propagowanie szczepionek to wynik zmowy koncernów farmaceutycznych, które w ten sposób próbują zarobić. Część osób (16%) wychodzi również z założenia, że grypa nie jest na tyle poważną chorobą, by trzeba było się na nią szczepić. Jednak 42% osób, które dotychczas się nie szczepiły, deklaruje, że gdyby szczepionka była darmowa, to skorzystałoby z niej.

W tym sezonie również odsetek zaszczepionych dzieci przeciwko grypie może być nie zbyt wysoki, bowiem blisko 80% ankietowanych, którzy mają dzieci, nie planuje ich szczepić. Najczęściej wymienianym powodem jest niewiara w skuteczność szczepionki (43%). Ponadto rodzice boją się powikłań poszczepiennych u swoich pociech (20%). Część z nich uważa również, że propagowanie szczepionek to efekt zmowy koncernów farmaceutycznych (17%) oraz że szczepionki zbytnio obciążają układ odpornościowy dziecka (16%).

Do wzrostu popularności szczepień przeciwko grypie mogą przyczynić się lekarze, pielęgniarki oraz pozostali pracownicy systemu opieki zdrowotnej. Tymczasem aż 72% ankietowanych nie spotkało się z sytuacją, by lekarz zalecał im zaszczepienie się przeciwko grypie. Jednocześnie ponad połowa z nich (51%) deklaruje, że wówczas zdecydowałaby się na szczepionkę.

Popularnością wśród Polaków nie cieszą się zarówno szczepienia przeciwko grypie, jak również szczepionki przeciwko innym chorobom. Jak wynika z ankiety – tylko 41% osób korzystało kiedykolwiek z dodatkowych szczepień.

Na szczycie listy chorób, przed którymi w ten sposób próbowali się uchronić Polacy znalazły się: wirusowe zapalenie wątroby typu A lub B (64%), tężec (51%), grypa (51%), gruźlica (28%) oraz ospa wietrzna (26%). Prawie 40% badanych szczepi się z kolei przed wyjazdami zagranicznymi. Najczęściej wybierają szczepionki przeciwko tężcowi (55%), żółtej gorączce (32%), durowi brzusznemu (26%) oraz cholerze (22%).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH