75+: dokładne badanie czy tylko wystawienie recepty?

FARMAKOTERAPIA

Autor: zdrowie.gazeta.pl/rynekaptek.pl   10-10-2016, 12:24

75+: dokładne badanie czy tylko wystawienie recepty? Czy lekarze POZ mają teraz czas na dokładne przebadanie pacjenta?

Program 75+ wymaga od seniora dwukrotnie częstych wizyt u lekarza. Trudno powiedzieć czy założeniem programu jest to, aby osoby po 75. roku życia były poddawane częstszym badaniom czy też wręcz przeciwnie, aby dostawały recepty bez badania – zastanawia się dr Milena Słoń, specjalistka chorób wewnętrznych i geriatrii.

Doktor wskazuje, że przewlekle chory senior, jest „oglądany“ przez lekarza zwykle raz na 6 tygodni do 3 miesięcy. Teraz wymaga w tym samym czasie dwóch wizyt: - Trudno sobie wyobrazić, że lekarze będą wystawiać recepty bez oglądania chorego, opierając się jedynie na karteczce od specjalisty. Ta sytuacja mocno obciąża lekarzy pierwszego kontaktu, ale również opiekuna seniora, bo to zwykle on umawia wizyty, załatwia papiery, stoi w kolejkach.

Jak czytamy na portalu gazeta.pl, doktor Słoń wskazuje także na pewne mankamenty programu i powołuje się na obowiązujące rozporządzenie, które mówi wyraźnie, że pacjent ma być leczony jak dotychczas, a jeśli któryś ze stosowanych leków akurat jest na liście, to teraz powinien otrzymać go za darmo. W ten sposób, przy części można skorzystać z refundacji, w przypadku innych obowiązuje ryczałt, a jeszcze innych odpłatność 100 proc.

Natomiast szukanie darmowych odpowiedników dotychczas stosowanych leków, jest w jej opinii nadużyciem, ponieważ lekarz, żeby zmienić pacjentowi obecnie stosowany lek na inny, będący na liście, musi mieć dobry powód:

- Teoretycznie, problem polega na tym, że to kontroler ocenia czy zmiana leku była uzasadniona. Jeśli uzna, że nie, to nakłada na lekarza karę administracyjną, a to oznacza, że lekarz odpowiada finansowo. Z własnej kieszeni, natychmiast.

Dodaje że takie zapisy ustawy są niekorzystne i dla tych "dobrych", i "złych", bo przerzucają ciężar odpowiedzialności tylko na lekarza.

Więcej: http://zdrowie.gazeta.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH