82. urodziny penicyliny

FARMAKOTERAPIA

Autor: wp.pl/rynekaptek.pl   28-09-2010, 20:00

82. urodziny penicyliny

28 września 1928 roku odkryto penicylinę, która zapoczątkowała rozwój całej gamy antybiotyków.

Szkocki biolog Alexander Fleming w swoim laboratorium w piwnicy Szpitala Świętej Marii w Londynie zauważył, że na przypadkowo pozostawionej bez zamknięcia szalce Petriego zawierającej chorobotwórcze bakterie Staphylococcus (gronkowce) wyrosła niebiesko-zielonkawa pleśń. Dookoła miejsca gdzie rozwijała się pleśń przestały rosnąć bakterie. Fleming wywnioskował z tego, że pleśń musi wydzielać jakąś bakteriobójczą substancję - i to był strzał w dziesiątkę.

Fleming przeniósł pleśń na nową płytkę i odkrył, że należy ona do gatunku Penicillium, dziś określanego szczegółowo jako Penicillium notatum. Przefiltrowany, bakteriobójczy ekstrakt z pleśni nazwał penicyliną. Po trzech latach przerwy, w 1934 roku podjął pracę nad projektem ponownie starając się wyizolować czystą substancję.

Pierwszą skuteczną terapię zastosował w 1930 roku George Paine w leczeniu zapalenia spojówek u noworodków. Na bardziej spektakularne sukcesy przyszło czekać kolejne 12 lat.

Pionierskie próby kliniczne rozpoczęły się 14 marca 1942 roku w szpitalu w Radcliffe, w Wielkiej Brytanii. Lekarze Orvan Hess i John Bumstead uratowali przy pomocy penicyliny życie umierającemu na sepsę pacjentowi. Do czerwca 1942 roku udało się wyprodukować ilość penicyliny wystarczająca do leczenia zaledwie 10 pacjentów. Na rozpowszechnienie terapii antybiotykowej świat musiał więc jeszcze trochę poczekać.

Przełom nastąpił wraz z odkryciem pokrytego pleśnią gatunku melona z Illiinois, który stał się doskonałym źródłem leczniczej pleśni. Jednocześnie opracowano metodę hodowli Penicillium na pożywkach z syropu kukurydzianego, co znacznie przyspieszyło jej wzrost. Dzięki temu Armia Stanów Zjednoczonych mogła zaopatrzyć się w 2,3 miliona dawek leku przed lądowaniem w Normandii wiosną 1944 roku.

W rok później udało się wreszcie ustalić strukturę chemiczną czystej penicyliny. Dokonała tego Brytyjka Dorothy Hodgkin. Zarówno Alexander Fleming jak i Dorothy Hodgkin zostali za swoje osiągnięcia uhonorowani Nagrodą Nobla.

Więcej: www.wp.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH