85 proc. chorych na POChP to palacze lub byli palacze papierosów

FARMAKOTERAPIA

Autor: newsrm.tv/ rynekaptek.pl   19-11-2015, 12:32

85 proc. chorych na POChP to palacze lub byli palacze papierosów Palenie najprostszą drogą do zachorowania na POChP

POChP jest bardzo groźną chorobą. Według Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje ona 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z jej powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Aż 75% chorych nie wie, że ma POChP i lekceważy objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności.

- Przewlekła obturacyjna choroba POChP to nazwa dla dwóch znanych od dawna chorób, czyli przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy. Obie choroby występują jednocześnie u tej samej osoby. Są spowodowane paleniem papierosów, jest to główny czynnik powodujący chorobę – mówi newsrm.tv dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska, ordynator oddziału chorób płuc i niewydolności oddychania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, szefowa „Fundacji Oddech Nadziei”.

Aż 85 proc. cierpiących na POChP to palacze lub byli palacze papierosów. Choroba jest poważna, jest drugą najczęstszą przewlekłą chorobą w Polsce. Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby.

- POChP jest groźne dlatego, że doprowadza do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Zmian nie możemy w prosty sposób, jakimś lekiem odwrócić. Tam dochodzi do zniszczenia struktury – wyjaśnia prof. dr hab. med. Andrzej Fal – Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego, Centralny Szpital Kliniczny MSW, Klinika Alergologii. – POChP to jest domena głównie mężczyzn po 40 roku życia w większości palących.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza, powodując trudności z oddychaniem, czyli duszność. POChP występuje najczęściej w średnim i starszym wieku.

Wymaga nie tylko przyjmowania odpowiednich, zaleconych przez lekarza preparatów, ale również wprowadzenia zasadniczych zmian w trybie życia, a w szczególności wyeliminowania czynników ryzyka wyzwalających chorobę. Tylko prawidłowe połączenie wszystkich zaleceń lekarskich pomaga skutecznie kontrolować chorobę.

W ramach Światowego Dnia POChP organizowany jest konkurs Płuca Polski. Jego celem jest znalezienie osoby z największą pojemnością płuc oraz uświadomienie, że wcześnie wykonane badanie spirometryczne może znacznie zwiększyć szanse na wdrożenie prawidłowego leczenia.

Bezpłatne badania spirometryczne wykonywane są przez wykwalifikowane pielęgniarki spirometryczne. Akcje odbędą się w Warszawie (18.11.2015 r.), Katowicach (27.11.2015 r.) i Gdyni (2.12.2015 r.) oraz w Olsztynie (9.12.2015 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH