ABC podróżnika: jak uniknąć niepotrzebnych wizyt w toalecie

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   13-07-2011, 08:26

ABC podróżnika: jak uniknąć niepotrzebnych wizyt w toalecie

Co robić, by egzotyczne podróże nie skończyły się widokiem bardzo przyziemnym i niezbyt zachęcającym - widokiem toalety?

Co roku pewien odsetek turystów, mimo odwiedzania odmiennych rejonów świata, ma to samo wspomnienie z wyjazdu. Jak postępować, by tego uniknąć?

- Kontakt z chorobotwórczą florą bakteryjną, wirusami czy też egzotycznymi potrawami to niektóre z przyczyn, które wywołują tzw. biegunkę podróżnych – przypomina dr Paweł Kańka.
 

Narażeni są zarówno turyści jak i biznesmani, sportowcy, misjonarze, czy żołnierze. Według różnych źródeł biegunka występuje nawet u 40% podróżujących. Warto pamiętać, że jest to odsetek od liczby około 20 mln osób podróżujących corocznie po świecie do obszarów zwiększonego ryzyka, czyli rozwijających się.

Statystyki wskazują, że bardziej narażeni są młodzi dorośli, czyli osoby w wieku 20-29 lat.
 Uważa się, że za blisko 80% przypadków biegunki podróżujących odpowiedzialne są bakterie (Escherichia coli (ETEC), Campylobacter, Salmonella, Shigella, Aeromonas, Plesiomonas), wirusy odpowiadają za ok. 10% przypadków (Norwalk i rotawirusy), natomiast pierwotniaki (np. Gardia lamblia, entameba histolitica) są przyczyną zaledwie kilku procent biegunek. W 20 do 50% przypadków nie udaje się wyizolować sprawczego patogenu. 

ABC podróżnika – czyli jak zapobiegać
Podstawowym zaleceniem profilaktycznym jest ścisłe przestrzeganie higieny osobistej. Do spożycia należy kupować tylko wodę butelkowaną, w restauracjach nie należy zamawiać napojów z lodem, który może być i zazwyczaj jest zrobiony z „wody z kranu".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH