Afroamerykanie mają w oczach za dużo tlenu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2011, 15:18

Wyższy poziom tlenu w oczach Afroamerykanów może tłumaczyć, dlaczego zapadają oni na jaskrę częściej od osób razy białej (kaukaskiej) - informuje serwis "EurekAlert".

Jaskra to schorzenie nerwu wzrokowego - nieleczone, doprowadza do jego zaniku i utraty wzroku. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowo podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Jaskra rozwija się szybko i z reguły bezobjawowo - nie jest bolesna, a utrata pola widzenia postępuje powoli, często niezauważalnie (zdrowe oko może kompensować pogorszone widzenie chorym okiem). Niektórzy zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy widzą już tylko na jedno oko.

Mierząc poziom tlenu w gałce ocznej podczas operacji okulistycznych (z powodu zaćmy i/lub jaskry), naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis odkryli, że Afroamerykanie z jaskrą mają w oczach znacznie więcej tlenu niż przedstawiciele rasy kaukaskiej. Prawdopodobnie większa ilość tlenu może uszkodzić system odprowadzający płyn z wnętrza gałki ocznej, co powoduje wzrost ciśnienia, a co za tym idzie - prowadzące do ślepoty uszkodzenie nerwu wzrokowego. Wyższy poziom tlenu wydaje się wynikać ze sprawniejszego metabolizmu.

W porównaniu z białymi, Afroamerykanie sześciokrotnie częściej zapadają na jaskrę, choroba występuje u nich w młodszym wieku i aż 16-krotnie częściej tracą wzrok z jej powodu. Naukowcy z Washington University School of Medicine uważają, że zjawisko to mogą tłumaczyć różnice metaboliczne pomiędzy Afroamerykanami a osobami rasy białej. Duża ilość tlenu może sprzyjać powstawaniu wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się tkanek. Zaobserwowano także, że witrektomia - czyli usunięcie z oka wypełniającego je galaretowatego ciała szklistego - podnosi poziom tlenu w oku i zwiększa ryzyko jaskry.

Wcześnie wykryta jaskra da się leczyć - dostępne są nowoczesne leki oraz leczenie laserowe i chirurgiczne. Jednak najważniejsze jest wczesne wykrycie - leczenie nie przywróci choremu prawidłowego widzenia, może tylko powstrzymywać rozwój choroby, zaś nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do całkowitej, nieodwracalnej ślepoty.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH