AHA: dabigatran i jego antidotum

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   26-11-2014, 16:46

AHA: dabigatran i jego antidotum

Nowe dane dotyczące badanej substancji o nazwie idarucizumab będącej antidotum dla dabigatranu pokazują, że środek ten może odwrócić działanie doustnego leku przeciwkrzepliwego – eteksylanu dabigatranu.

Dotyczy to zarówno wpływu na krzepniecie krwi, jak i na sam mechanizm jej krzepnięcia. W badaniu z udziałem zdrowych ochotników zastosowanie idarucizumabu po wcześniejszym podawaniu dabigatranu przywracało ogólnoustrojowe krzepnięcie krwi i ponownie umożliwiało tworzenie fibryny, która pełni kluczową rolę w mechanizmie krzepnięcia krwi. Wyniki te zostały przedstawione podczas sesji naukowych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association, AHA) w 2014 r. Antidotum jest nadal przedmiotem badań i nie zostało jeszcze zatwierdzone do stosowania w warunkach klinicznych.

W badaniu cząstkowym z udziałem 35 zdrowych ochotników tworzenie fibryny oceniano po wykonaniu niewielkiego zadraśnięcia, podobnego do przecięcia skóry papierem: pomiary wykonywano na początku badania, po podaniu dabigatranu oraz po podaniu idarucizumabu lub placebo. Wyniki pokazały, że dabigatran  niemal całkowicie hamował tworzenie fibryny w ranie, a idarucizumab przywracał tworzenie fibryny. Idarucizumab był dobrze tolerowany i nie wywoływał żadnych klinicznie istotnych działań niepożądanych.

Od maja 2014 r. prowadzone jest międzynarodowe badanie RE-VERSE AD mające na celu ocenę stosowania antidotum w warunkach klinicznych u pacjentów leczonych dabigatranem, u których doszło do niekontrolowanego krwawienia lub którzy wymagają pilnych procedur. W badaniu będą mogli uczestniczyć pacjenci w 35 krajach, o ile będą spełniać odpowiednie kryteria. Niedawno badanie rozpoczęto również w USA. Po raz pierwszy badane antidotum na nowy doustny lek przeciwkrzepliwy jest oceniane w badaniu z udziałem pacjentów, a nie zdrowych ochotników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH