Alkohol do złagodzenia bólu? Takie metody też się stosuje

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetawroclawska.pl/ rynekaptek.pl   11-03-2015, 09:59

Alkohol do złagodzenia bólu? Takie metody też się stosuje

Pod koniec lutego Helsińska Fundacja Praw Człowieka wysłała do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza kolejne pismo w sprawie ograniczonej dostępności do skutecznego leczenia bólu w Polsce.

W kwietniu 2014 r. przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia wysłał do 11 konsultantów krajowych pismo, w którym przypomniał, że Polska należy do krajów o najniższym zużyciu leków opioidowych i prosił o "podjęcie wszelkich niezbędnych działań mających na celu zwiększenie dostępu do nowoczesnej farmakoterapii bólu".

Oficjalnej odpowiedzi z resortu zdrowia Fundacja jeszcze nie otrzymała.

Specjaliści zajmujący się tym tematem uważają, że leczenie bólu w Polsce idzie tak opornie z powodu braku wiedzy i pieniędzy.

Zdaniem prof. Jacka Łuczaka z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i ordynatora poznańskiego Hospicjum Palium, lekarze w Polsce niepotrzebnie boją się stosować morfinę oraz inne leki opioidowe. - Z badań, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, wynika, że na 13 800 chorych na raka, otrzymujących morfinę, uzależniło się tylko czterech.

Dodaje: - Lęk lekarzy przed morfiną wynika z niedouczenia. Na wielu uczelniach medycznych w Polsce wciąż brakuje zajęć obowiązkowych z zakresu medycyny paliatywnej.

Prof. Andrzej Kübler, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, która zajmuje się leczeniem bólu, potwierdza, że na Dolnym Śląsku problem z leczeniem bólu jest tak poważny, jak w innych rejonach Polski.

Do kliniki trafiają chorzy na raka na nowatorski zabieg leczenia bólu alkoholem. 50-procentowy roztwór wstrzykuje się w okolicach jamy brzusznej, do zwoju trzewnego. Porażone alkoholem komórki nerwowe blokują impulsy bólu i chory już go nie odczuwa.

- Po tym zabiegu pacjenci, którzy biorą duże dawki morfiny, przestają jej potrzebować, co dowodzi, że nie są uzależnieni - mówi prof. Kübler.

Więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH