Amazonki pomogą mężczyznom z rakiem prostaty w zdobyciu lepszej terapii

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka/rynekaptek.pl   22-07-2015, 10:02

Amazonki pomogą mężczyznom z rakiem prostaty w zdobyciu lepszej terapii Amazonki pomogą mężczyznom cierpiącym na raka prostaty

Federacja Stowarzyszeń Amazonki zdecydowała, iż swoim wsparciem obejmie także mężczyzn z rakiem prostaty. Ich pomoc będzie polegała na walce o dostęp do lepszego leczenia i opieki medycznej, a także w radzeniu sobie z lękiem towarzyszącym chorobie.

O swoich planach Amazonki poinformowały we wtorek, 21 lipca na konferencji prasowej w stolicy.

- Od lat wspieramy kobiety, które zachorowały na raka piersi, edukujemy je, organizujemy różne warsztaty, zajęcia rehabilitacyjne. W trakcie różnych akcji profilaktycznych namawiałyśmy mężczyzn, aby zadbali o zdrowie swoich kobiet (...). Teraz możemy wpływać na świadomość panów z rakiem prostaty i zmniejszenie u nich poziomu strachu, jaki zawsze towarzyszy diagnozie choroby
nowotworowej. Chcemy, by nasi mężczyźni rozmawiali o tym swobodnie - powiedziała na spotkaniu prezes Federacji, Krystyna Wechmann.

Psycholog dr Katarzyna Korpolewska oceniła inicjatywę Amazonek jako bardzo potrzebną: - Mężczyźni inaczej reagują na chorobę niż kobiety. Ma to związek z ich rolą społeczną - mężczyzna ma być silny, a choroba jest przecież słabością, odbiera mu podstawowe atrybuty roli. Nagle to on zaczyna potrzebować opieki, podczas gdy miał być opoką rodziny - tłumaczyła specjalistka.

Jej zdaniem istotną rolę odgrywa też fakt, że rak prostaty to choroba, która uderza w symbol męskości, dlatego panom trudniej o niej mówić. Ponadto, dla mężczyzn, którzy są z reguły zadaniowi, nastawieni na dążenie do celu, bardzo trudne jest zderzenie ze służbą zdrowia. - Bardzo często pierwszy kontakt z lekarzem jest dla nich szokujący. Mężczyzna idzie do lekarza i chce się leczyć, a tu okazuje się, że nie ma prostej drogi. Są same problemy - trzeba czekać do specjalisty, na miejsce w szpitalu. Mężczyźni często nie radzą sobie z taką sytuacją - tłumaczyła dr Korpolewska.

Psycholog zaznaczyła, że panowie gorzej niż kobiety znoszą też życie z chorobą przewlekłą, jaką stał się zaawansowany rak prostaty: - Choroba ich ogranicza, muszą pamiętać przez kolejne miesiące czy lata o wizytach u lekarza, zabiegach, zażywaniu leków. Dużo trudniej im to zaakceptować. Poza tym tracą stopniowo nadzieję, że będzie lepiej, a gdy zamiast tego stan zdrowia się pogarsza, to mężczyzna zaczyna wątpić w sens leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH