Analiza danych nt. skuteczności leku u chorych z IPF

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   07-07-2016, 08:39

Analiza danych nt. skuteczności leku u chorych z IPF Wyniki badania leku stosowanego u pacjentów z IPF

W analizie wyników badań Inpulsis wykazano, że progresja choroby jest podobna w idiopatycznym włóknieniu płuc (IPF) u chorych z rozpoznaniem opartym na szerszych kryteriach diagnostycznych w porównaniu z rozpoznaniem zgodnym z aktualnymi wytycznymi diagnostycznymi.

Wyniki analizy post-hoc danych dotyczących tej populacji, obejmującej 1061 chorych, zostały opublikowane w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

IPF jest wyniszczającą chorobą o bardzo złym rokowaniu. Do oceny obecności bliznowacenia (włóknienia), a szczególnie do oceny obecności w obrębie płuc zwykłego śródmiąższowego zapalenia płuc (UIP) w celu zapewnienia dokładnego rozpoznania IPF, lekarze stosują technikę obrazowania znaną jako tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości (TKWR).

Kluczowym wskaźnikiem włóknienia płuc i elementem struktury UIP widocznym w TKWR jest obecność zmian radiologicznych o charakterystycznym obrazie plastra miodu. Jednak przy nieobecności obrazu plastra miodu w TKWR potwierdzenie, że bliznowacenie spełnia kryteria ostatecznego rozpoznania IPF może być trudne.

Dla dużej grupy chorych bez zgodnego z wytycznymi potwierdzenia rozpoznania IPF, łącznie z tymi, którzy nie są kwalifikowani do biopsji płuca, przebieg kliniczny IPF oraz skuteczność leczenia pozostają nieznane. Stąd tak istotna jest rola badań oceniających postęp choroby w różnych podgrupach diagnostycznych.

Badaniem INPULSIS objęto chorych z klasycznym rozpoznaniem IPF, ale także tych chorych z klinicznym rozpoznaniem IPF, którzy w przypadku braku chirurgicznej biopsji płuc i obrazu plastra miodu w TKWR mieli tzw. możliwe UIP z obecnością rozstrzeni oskrzeli z pociągania. Rozstrzenie oskrzeli z pociągania są uznawane za jeden z najbardziej istotnych objawów włóknienia płuc w TK.

Z analizy wynika również, że nintedanib jest skuteczny w hamowaniu progresji choroby w obu podgrupach diagnostycznych, co potwierdza jego skuteczność w leczeniu szerokich grup chorych na IPF objętych badaniem III fazy i co może znaleźć praktyczne zastosowanie w praktyce klinicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH