Anglojęzyczna publikacja UJ o osiągnięciach badaczy tej uczelni

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   02-11-2015, 13:13

Anglojęzyczna publikacja UJ o osiągnięciach badaczy tej uczelni

Uniwersytet Jagielloński opublikował anglojęzyczną wersję 21 wizytówek jednostek naukowych, najważniejszych badaczy i osiągnięć najstarszej polskiej uczelni. Publikację "Research Highlights" można pobrać za darmo w internecie.

Wydawnictwo jest anglojęzyczną wersją opublikowanego wcześniej przez UJ folderu "O badaniach współpracy naukowej". (do pobrania w pdf. tutaj). Oba tomy pod red. Piotra Żabickiego wydał Dział Promocji i Informacji UJ.

Na tę "wyprawę po uniwersyteckiej nauce" - jak ją określają autorzy - składa się 21 wizytówek naukowych wydziałów UJ, jednostek międzywydziałowych i międzyuczelnianych. Wśród nich opisane są m.in. synchrotron „Solaris”, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Biblioteka Jagiellońska, Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków (JCET) i Małopolskie Centrum Biotechnologii. Oprócz zwięzłych charakterystyk samych jednostek, czytelnicy mogą znaleźć tutaj opisy najciekawszych osiągnięć oraz sylwetki wybitnych uczonych pracujących na UJ.

Wiele miejsca w publikacji zajmuje także prezentacja współpracy międzynarodowej poszczególnych jednostek.

Wizytówki UJ obejmują najrozmaitsze dziedziny wiedzy i badania, w których krakowscy uczeni mają na swoim koncie osiągnięcia - od poszukiwania nowych leków na padaczkę czy bóle neuropatyczne, przez odkrycia grobowców Majów i opracowywanie serii wydawniczej "Orientalia Polonica" po program badań nad czerniakiem złośliwym.

"Research Highlights" (czyli "Naukowe atrakcje") to kolejna publikacja UJ, popularyzująca w lakonicznej formie osiągnięcia badaczy tej uczelni w języku obcym. Wcześniej ukazała się anglojęzyczna wersja "Projektora Jagiellońskiego" (wydanego po polsku w dwóch tomach), gromadząca najciekawsze aktualnie realizowane na UJ projekty naukowe.

Na jesieni tego roku ma się ukazać jeszcze zbiór wywiadów z wybitnymi naukowcami krakowskiej uczelni pt. "Z naukowcami o nauce". O swoich pasjach, osiągnięciach naukowych, sensie popularyzacji nauki opowiadać będzie tam około 40 badaczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH