Anhedonia ma związek ze stanem zapalnym organizmu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   01-12-2015, 15:40

Anhedonia ma związek ze stanem zapalnym organizmu

Pacjenci cierpiący na depresję z podwyższonym stanem zapalnym organizmu nie odczuwają przyjemności, bo cechują się upośledzoną łącznością pomiędzy obszarami mózgu odpowiedzialnymi za motywację i satysfakcję – czytamy w „Molecular Psychiatry”.

Naukowcy z Uniwersytetu Emory (USA) na podstawie badania 48 pacjentów z depresją ustalili, że osoby z podwyższonym poziomem białka C-reaktywnego (CRP), wskazującego na przewlekły stan zapalny organizmu, mają zaburzoną łączność funkcjonalną pomiędzy brzuszno-przyśrodkową korą przedczołową (vmPFC) a brzuszną częścią prążkowia – zależnymi od dopaminy rejonami mózgu regulującymi emocje, motywację i poczucie satysfakcji.

Badacze uważają, że upośledzona łączność pomiędzy tymi obszarami mózgu ma ścisły związek z utratą zdolności do odczuwania przyjemności (anhedonią), która stale towarzyszy pacjentom z depresją i jest objawem trudnym do wyeliminowania za pomocą zwykłych leków antydepresyjnych, szczególnie w grupie osób z podwyższonym stanem zapalnym organizmu.

- Niektórzy pacjenci przyjmujący leki antydepresyjne nadal cierpią z powodu anhedonii. Nasze badanie sugeruje, że zredukowanie stanu zapalnego i jego wpływu na mózg mogłoby wyeliminować anhedonię i pomóc osobom z depresją, które nie reagują na zwykłe antydepresanty – mówi koordynatorka badania Jennifer Felger.

Istnieją dane, które pokazują, że samopoczucie pacjentów z depresją i podwyższonym stanem zapalnym ulega poprawie po zastosowaniu infliksymabu – przeciwzapalnego przeciwciała.

Ze względu na to, że badania na małpach człekokształtnych wskazują na związek pomiędzy stanem zapalnym a obniżoną produkcją dopaminy, naukowcy planują teraz sprawdzić, czy substancja o nazwie L-DOPA (lewodopa), będąca prekursorem dopaminy, poprawi łączność funkcjonalną w mózgu pacjentów z depresją charakteryzującą się podwyższonym stanem zapalnym organizmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH