Antybiotyki to jedna z głównych przyczyn otyłości u dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   28-10-2015, 11:11

Antybiotyki to jedna z głównych przyczyn otyłości u dzieci   Wg badań amerykańskich naukowców antybiotyki mają ogromny wpływ na nadwagę i otyłość

Nadużywanie antybiotyków może być jedną z przyczyn epidemii otyłości - ostrzegają amerykańscy naukowcy z Johns Hopkins University w USA. Antybiotyki stosujemy w nadmiarze, a zaczęło się to już 90 lat temu. Badania przeprowadzono na razie na grupie osób w wieku 3-18 lat.

Jak ostrzegają autorzy przedstawionego pięć dni temu w Wielkiej Brytanii raportu "Review on Antimicrobial Resistance", jeżeli nie rozwiążemy kwestii narastającej antybiotykooporności i nie znajdziemy nowych antybiotyków (w ciągu ostatniego ćwierćwiecza praktycznie żadne nowe przełomowe środki nie trafiły na rynek), to w 2050 roku będzie umierało 10 mln osób rocznie z powodu zakażeń tzw. supermikrobami, czyli bakteriami, na które nie działają żadne dostępne leki – pisze Wyborcza.

Autorem badań na wpływ antybiotyków na nadwagę i otyłość jest dr Brian Schwartz - lekarz i epidemiolog ze słynnego Johns Hopkins University w Baltimore. Lekarz prześledził dane medyczne, które w okresie ostatnich kilkunastu lat zgromadzono na temat prawie 164 tys. dzieci i nastolatków w wieku 3-18 lat, pochodzących ze stanu Pensylwania.

Badacze skupili się przede wszystkim na informacjach dotyczących wzrostu, wagi oraz częstości stosowania antybiotyków. "Okazało się, że w ponad jednej piątej przypadków antybiotyki stosowano aż siedem razy lub więcej. Wyraźnie przenosiło się to na wagę. Każde dziecko z zażywającej antybiotyki grupy w wieku 15 lat ważyło średnio o półtora kilograma więcej niż jego rówieśnik, któremu tak często nie przepisywano tej grupy leków" - pisze dr Schwartz.

Naukowcy zauważyli, że efekt ten wraz z upływem lat stawał się coraz wyraźniejszy. W "młodszych" latach, nawet jeżeli dziecko zażywało antybiotyki i potem przybierało na wadze, to w następnym roku ów nadmiar znikał - był przez organizm niwelowany. Jednak w pewnym momencie, a w zasadzie w pewnym wieku, te możliwości kompensacyjne się wyczerpywały i dodatkowa tkanka tłuszczowa nie znikała – wynika z raportu. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH