Antybiotykiem grypy nie wyleczysz

FARMAKOTERAPIA

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   16-09-2016, 08:01

Antybiotykiem grypy nie wyleczysz Na polskim rynku istnieją leki antygrypowe nowej generacji - inhibitory neuraminidazy. Podaje się je jedynie, gdy grypę potwierdzi lekarz

Jedyną najtańszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia. Leki tzw. przeciwgrypowe dostępne w aptekach bez recepty nie leczą grypy, ani nie pomagają uniknąć groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych - mówił Grzegorz Cessak, prezes URPL.

Takie wnioski zaprezentowano na konferencji „Pokonajmy grypę!”, która odbyła się 15 września br. w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w ramach Kampanii „Lek Bezpieczny”. Celem konferencji było przedstawienie zagrożeń związanych z grypą oraz możliwości jej zapobiegania i leczenia.

- Największe znaczenie w walce z grypą ma profilaktyka, czyli szczepienia. Szczepionki przeciw grypie zawierają te typy wirusa, które stanowią zagrożenie dla człowieka, czyli Typ A i B – dodał prezes URPL.

Grypa jest choroba zakaźną, wywołaną przez szczepy wirusa A, B i C. Brak odpowiedniej profilaktyki może doprowadzić do szybkiego rozwoju wirusa w organizmie, a tym samym zwiększenia ryzyka przebiegu ostrej grypy, której powikłania mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet do śmierci.

Obecnie Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, że corocznie grypa jest przyczyną od 40 tysięcy do 220 tysięcy zgonów, natomiast na świecie może umierać z powodu grypy i jej powikłań ok. 1 mln osób. Na grypę choruje od 5 do 10 proc. osób dorosłych i od 20 do 30 proc. dzieci.

- Mitem jest, że stosowanie preparatów antygrypowych, w tym antybiotyków, doprowadzi do wyleczenia z choroby. Antybiotyki przyjmuje się w celu leczenia zakażeń bakteryjnych, a nie wirusowych. Wszystkie preparaty tzw. antygrypowe dostępne w aptekach bez recepty nie leczą grypy i nie są w stanie zahamować rozwoju powikłań pogrypowych – tłumaczył prezes Cessak.

Poinformował, że na polskim rynku dostępne są leki antygrypowe - inhibitory neuraminidazy, które zatrzymują namnażanie wirusa. Są skuteczne przeciwko typom wirusa A i B. Podaje się je jedynie, gdy grypę potwierdzi lekarz.

Sezon 2016/2017
Dodał, że procedury, za które organem odpowiedzialnym jest URPL, zostały zakończone i szczepionki przeciw grypie na tegoroczny sezon są już do wykupienia w aptekach.

Obecnie stosowane rodzaje szczepionek przeciw grypie to szczepionki triwalentne, zawierające dwa szczepy wirusa grypy typu A i jeden szczep wirusa typu B oraz tetrawalentne, zawierające dwa szczepy wirusa typu A i dwa szczepy typu B.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH