Antydepresanty pomagają w walce z bólem przewlekłym

FARMAKOTERAPIA

Autor: cordis.europa/ŁS/rynekaptek.pl   15-01-2015, 15:11

Antydepresanty pomagają w walce z bólem przewlekłym Skuteczność antydepresantów potwierdzają badania naukowców z UE (fot. Fotolia/PTWP)

Inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny, popularnie zwane antydepresantami, są skuteczne w leczeniu przewlekłego bólu i związanych z nim zaburzeń psychicznych - dowodzą naukowcy z UE.

Nowe dowody popierające stosowanie antydepresantów w leczeniu przewlekłego bólu odkryto na podstawie obserwacji zmian w reakcji obwodów stresowych mózgu na długoterminowy ból.

W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu "Role of locus coeruleus in neuropathic pain" (LOCUS COERULEUS-PAIN) naukowcy zbadali obszar mózgu, znany jako miejsce sinawe (LC) w kontekście przewlekłego bólu.

Badacze wykorzystali model zwierzęcy (szczura) do zbadania objawów występujących w środowisku klinicznym u osób cierpiących na przewlekły ból w wyniku obrażenia. Objawy te obejmują ból w odpowiedzi na bodziec, który normalnie nie wywołuje bólu, a także zwiększoną wrażliwość na ból.

Naukowcy potwierdzili, że przewlekły ból prowadzi do zaburzeń emocjonalnych, które przewyższają cierpienie wewnętrzne wywołane bolesnym bodźcem. Szczury nie były w stanie poradzić sobie w stresujących sytuacjach, co wywoływało zachowania kojarzone z depresją i lękiem.

Podczas badania LC zespół projektu zaobserwował zmiany w sposobie funkcjonowania niektórych neuronów tego obszaru. Zwykle, w odpowiedzi na ból, LC uwalnia hormon stresu, noradrenalinę. W przypadku bólu przewlekłego, hormon ten jest uwalniany nieprzerwanie, powodując brak równowagi chemicznej, która może prowadzić do zaburzeń nastroju.

Odkrycia te stanowią biologiczny dowód popierający stosowanie inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny (antydepresanty) w leczeniu przewlekłego bólu i związanych z nim zaburzeń psychicznych. Zapewniają także wgląd w mechanizmy leżące u podstaw tych procesów, które pomogą w ukierunkowaniu przyszłych badań w dziedzinie diagnozowania i leczenia bólu przewlekłego.

Źródło: cordis.europa.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH