AOTM: oszacowanie wpływu finansowania Sativexu na budżet mocno wątpliwe

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTM/ rynekaptek.pl   26-02-2015, 16:05

Prezes Agencji nie rekomenduje objęcia refundacją leku Sativex w ramach programu lekowego „Leczenie ciężkiej spastyczności w przebiegu stwardnienia rozsianego (ICD-10: G35)”.

Prezes Agencji, biorąc pod uwagę stanowisko Rady Przejrzystości uważa, że wyniki dostępnych badań w niewystarczającym stopniu udowadniają efektywność kliniczną ocenianej substancji czynnej u pacjentów z ciężką spastycznością w przebiegu stwardnienia rozsianego, u których terapia baklofenem i tyzanidyną okazała się nieskuteczna.

Analiza ekonomiczna została oparta o wyniki badania klinicznego, którego metodyka nie jest spójna z założeniami proponowanego programu, przez co wyniki efektywności kosztowej mogą nie być uzyskane w rzeczywistości płatnika publicznego w Polsce.

Brak dokładnych danych dotyczących populacji, w której wnioskowana interwencja będzie stosowana sprawia, że oszacowanie wpływu na budżet na płatnika publicznego przedstawione przez wnioskodawcę wiążą się z dużą niepewnością. Założenia, które zostały tam przedstawione mogą nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości płatnika.

Wskazanie przez wnioskodawcę na brak alternatywnych świadczeń nie jest zasadne, gdyż przy nieskuteczności terapii baklofenem i tyzanidyną nadal możliwe jest zastosowanie innych terapii, dla których spastyczność w przebiegu stwardnienia rozsianego jest wskazaniem do stosowania Trudno jest wskazać jedną alternatywną terapię, ale nie zamyka to jednoznacznie możliwości terapeutycznych (baklofen podawany dooponowo, gabapentyna, benzodiazepiny).

Więcej: http://www.aotm.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH