AOTMiT: negatywna opinia dot. refundacji leków Stelara i Humira

FARMAKOTERAPIA

Autor: Janusz Maciejowski/AOTMiT/rynekaptek.pl   08-10-2015, 14:35

AOTMiT: negatywna opinia dot. refundacji leków Stelara i Humira Rada Przejrzystości wydała negatywną opinię dla 2 programów lekowych

Rada Przejrzystości negatywnie zaopiniowała finansowanie ze środków publicznych leków w ramach programów lekowych: dla chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej.

Takie opinie zostały wydane podczas 30. posiedzenia Rady, które odbyło się 5 października br.

Ocenie poddano leczenie ustekinumabem umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej (ICD-10 L40.0) z wykorzystaniem leku Stelara (ustekinumab) roztwór do wstrzykiwań, 45 mg, 1 amp.-strz. i leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (ICD-10 K.51) z wykorzystaniem leku Humira, adalimumab, roztwór do wstrzykiwań, 40 mg, 2 ampułkostrzykawki + 2 gaziki nasączone alkoholem.

Uzasadnienie opinii dla leku Humira stosowanego we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego odwoływało się głównie do przedstawionych dowodów naukowych i wpływu pozytywnej decyzji refundacyjnej na budżet płatnika publicznego.

Rada wyjaśnia w odpowiedzi przesłanej do portalu rynekaptek.pl: „Dostępne dane naukowe wysokiej jakości wskazują, że adalimumab w porównaniu z placebo zwiększa szansę na uzyskanie remisji klinicznej oraz odpowiedzi klinicznej zarówno w populacji pacjentów nieleczonych wcześniej inhibitorami TNF-α, jak i w populacji mieszanej (tj. populacji obejmującej pacjentów leczonych i nieleczonych wcześniej inhibitorami TNF-α)".

"Porównanie skuteczności infliximabu (innego środka z grupy inhibitorów TNF-α) i adalimumabu wykazało, że szanse na uzyskanie remisji klinicznej oraz odpowiedzi klinicznej wśród pacjentów nieleczonych wcześniej inhibitorami TNF-α są niższe w grupie otrzymującej adalimumab" - czytamy w opinii.

W uzasadnieniu uwzględniono także czynnik finansowy. Wg Rady Przejrzystości refundacja Humira wiązałaby się ze wzrostem wydatków publicznych o 24,7 mln zł w pierwszym roku refundacji oraz 31,3 mln zł w drugim roku refundacji. - Koszty byłyby znacznie wyższe w porównaniu ze stosowaniem infliximabu, a nie ma dowodów, że Humira jest skuteczniejszym lekiem - uznała Rada.

„Jednocześnie Rada, nawiązując do stanowiska NICE, uznała za wskazane utworzenie programu leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, obejmującego także inne dostępne w Polsce preparaty hamujące TNF-α” – odpowiada nam AOTMiT.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH