AOTMiT rekomenduje refundację leku na czerniaka

FARMAKOTERAPIA

Autor: rynekazdrowia.pl/rynekaptek.pl   14-01-2016, 09:33

AOTMiT rekomenduje refundację leku na czerniaka Prezes AOTMiT rekomenduje objęcie refundacją leku na czerniaka. Fot. Rynek Aptek

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) rekomenduje objęcie refundacją niwolumabu, inhibitora immunologicznego punktu kontrolnego PD-1, w ramach programu lekowego w leczeniu zaawansowanego czerniaka u dorosłych.

Prezes AOTMiT podjął decyzję m.in. na podstawie wyników badań klinicznych 3 fazy CheckMate-066 i CheckMate-037, które wykazały poprawę całkowitego przeżycia oraz odpowiedzi na leczenie zarówno u pacjentów wcześniej nieleczonych, jak i wcześniej leczonych z zaawansowanym czerniakiem w stosunku do standardowej terapii.

Niwolumab firmy Bristol-Myers Squibb jest w Polsce zarejestrowany do stosowania u dorosłych pacjentów z czerniakiem nieoperacyjnym lub przerzutowym oraz do leczenia miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuc po uprzedniej chemioterapii.

- Decyzja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji to dobra wiadomość, ponieważ jesteśmy coraz bliżej możliwości leczenia polskich pacjentów immunoterapią nowej generacji - mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

- Niwolumab wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Obecnie przeżycia dwuletnie przy zastosowaniu tej terapii sięgają 58%. W moim przekonaniu niwolumab powinien być standardem leczenia chorych w Polsce, dlatego mam nadzieję, że wkrótce będzie on refundowany w ramach programu lekowego - dodaje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE