Aspiryna jednak nie chroni przed rakiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   10-12-2015, 14:10

Aspiryna jednak nie chroni przed rakiem Ostatnie badania wykazały, że aspiryna nie chroni przed rakiem

Najnowsze badania specjalistów z Penn Medicine wykazały, że aspiryna nie chroni przed nowotworem, dodatkowo nie poprawia też rokowań ani przeżywalności chorych z agresywnym rakiem sutka.

Okazuje się jednak, że zmniejsza gęstość tkanki, pozwalając w pewnych przypadkach na wcześniejsze wykrycie zmian – podaje Kopalnia Wiedzy.

W ramach pierwszego badania naukowcy przyglądali się wzorcom zażywania aspiryny, patologii nowotworu i ogólnej przeżywalności 1000 pacjentek leczonych w Centrum Nowotworów Abramsona.

Czternaście procent uczestniczek wspominało o stosowaniu aspiryny przez co najmniej 30 dni przed postawieniem diagnozy.

Zespół dr Julii C. Tchou stwierdził, że historia przyjmowania aspiryny nie wiązała się z polepszoną przeżywalnością, bez względu na status receptorów. Po pięciu latach śledzenia losów pacjentek Amerykanie zauważyli nawet, że niskie dawki aspiryny korelowały z niższą ogólną przeżywalnością, w porównaniu do pacjentek, które nie przyjmowały jej przed rozpoznaniem.

W ramach 2. badania akademicy sprawdzali, czy wykorzystanie aspiryny wiąże się z gęstością piersi (duża gęstość tkanki gruczołowej należy do biomarkerów ryzyka).

Zespół natrafił na ujemną zależność między stosowaniem aspiryny a gęstością tkanki stwierdzaną w czasie mammografii. W porównaniu do kobiet z bardzo gęstymi piersiami, kobiety z większą zawartością tkanki tłuszczowej i mniej gęstymi piersiami częściej stosowały aspirynę.

Amerykanie stwierdzili też, że prawdopodobieństwo posiadania skrajnie gęstych piersi spadało z dawką zażywanej aspiryny. Korelacja była szczególnie istotna u kobiet poniżej 60. r.ż. i wśród Afroamerykanek.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH