Autystycy a zapach strachu: ich reakcje są nieadekwatne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-12-2017, 15:03

Autystycy a zapach strachu: ich reakcje są nieadekwatne Osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu w przeciwieństwie do zwykłych śmiertelników bardziej ufają jednostkom, od których nieświadomie wyczuwają strach (fot. archiwum)

U osób bez zaburzeń rozwojowych zapach cudzego strachu wywołuje reakcję lękową. Na osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu działa z kolei uspokajająco – wynika z badania zamieszczonego w „Nature Neuroscience”.

Wiadomo, że autyści mają trudności z odczytywaniem sygnałów interpersonalnych. Gorzej radzą sobie na przykład z rozpoznawaniem emocji na twarzach innych ludzi. Okazuje się również, że inaczej odbierają zapachy. Naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmanna (Izrael) wykazali, że autyści wyciszają się pod wpływem zapachu strachu i reagują pobudzeniem w obliczu bodźców neutralnych – odwrotnie niż osoby bez zaburzeń rozwojowych.

W badaniu uczestniczyli ochotnicy z tzw. autyzmem wysokofunkcjonującym – osoby stosunkowo dobrze radzące sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Na wstępie wzięli oni udział w teście rozpoznawania zapachów odbieranych na poziomie świadomym (np. zapachu potu, cytryny, itp). Uzyskali wyniki zbliżone do tych osiąganych przez osoby z grupy kontrolnej.

W kolejnym etapie autyści wąchali próbki potu pochodzące od osób biorących udział w skokach spadochronowych (zapach strachu) lub ćwiczących w bezpiecznych warunkach (zapach neutralny). Tym razem między nimi a grupą kontrolną wystąpiły duże różnice. U osób z grupy kontrolnej (bez zaburzeń rozwojowych) zapach strachu wzbudzał lęk, co pociągało za sobą szereg zmian fizjologicznych w obrębie organizmu (np. zmianę przewodnictwa skóry, itp.). U autystów zapach strachu obniżał poziom napięcia emocjonalnego. Reakcję lękową wywoływał natomiast zapach neutralny.

Dalsze eksperymenty potwierdziły, że osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu w przeciwieństwie do zwykłych śmiertelników bardziej ufają jednostkom, od których nieświadomie wyczuwają strach, a mniej tym, które się nie boją. Nieadekwatnie reagują też na działanie heksadekanalu – substancji o udowodnionych właściwościach uspokajających.

Podsumowując, osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu mają dobrze rozwinięty zmysł węchu, ale inaczej interpretują sygnały olfaktoryczne, będące przejawami instynktownej niewerbalnej komunikacji interpersonalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH