Badacze o zależności: cesarskie cięcie a otyłość

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-09-2016, 15:45

Badacze o zależności: cesarskie cięcie a otyłość Dzieci urodzone dzięki cesarskiemu cieciu średnio o 15 proc. częściej stawały się otyłe

Dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie są o 15 proc. bardziej narażone na otyłość - informuje pismo "JAMA Pediatrics".

Co roku w USA wykonuje się niemal 1,3 miliona cięć cesarskich - to aż jedna trzecia wszystkich porodów. Procedura, choć niekiedy niezbędna, niesie jednak ze sobą dodatkowe ryzyko zarówno dla matki, jak i dziecka.

Zespół doktora Jorge E. Chavarro z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie przeanalizował związek pomiędzy cesarskim cięciem a otyłością występującą w późniejszym okresie życia. Dane dotyczące 22068 dzieci urodzonych przez 15271 kobiet pochodziły z badania Growing Up Today Study (GUTS), śledzącego losy dzieci od urodzenia do wczesnej dorosłości (przez 16 lat, 1996-2012). W grupie tej 4921 dzieci urodziło się poprzez cesarskie cięcie.

Jak się okazało, w porównaniu z urodzonymi drogami natury, dzieci urodzone dzięki cesarskiemu cieciu średnio o 15 proc. częściej stawały się otyłe. W przypadku rodzeństwa różnica ta sięgała nawet 64 proc.

W przypadku dzieci urodzonych drogami natury przez kobiety, które wcześniej rodziły poprzez cesarskie cięcie, dzieci były otyłe o 31 proc. rzadziej, niż w przypadku kobiet wielokrotnie rodzących poprzez cięcie cesarskie.

Autorzy sugerują, że większa skłonność do otyłości może wynikać z odmiennego składu bakteryjnej flory jelitowej (mikrobiomu). Podczas klasycznego porodu dziecko "zakaża się" bakteriami matki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH