Badania: antybiotyk z "nosa" skuteczny w walce z bakteriami

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-08-2016, 10:07

Badania: antybiotyk z "nosa" skuteczny w walce z bakteriami Antybiotyk z bakterii żyjących w nosie potrafi zwalczyć "superbakterie".

Wytwarzany przez żyjące w ludzkim nosie bakterie antybiotyk - lugdunina - okazał się skuteczny przeciwko opornym na wiele leków "superbakteriom" - informuje "Nature".

Antybiotyk został wyizolowany przez zespół naukowców z niemieckiego uniwersytetu w Tybindze. Jego "producentem" są bakterie Staphylococcus lugdunensis, obecne w próbkach pobranych z nosów ochotników.

Około 30 proc. ludzi ma w nosach bakterie Staphylococcus aureus. Okazało się, że znacznie rzadziej występują one u nosicieli konkurencyjnej Staphylococcus lugdunensis.

Testy na myszach wykazały, że wytwarzana pod wpływem wyspecjalizowanego genu lugdunina jest skuteczna także przeciwko opornym na działanie większości antybiotyków "superbakteriom" (MRSA).

Niemal wszystkie odkryte dotychczas i przydatne w leczeniu antybiotyki wytwarzane są przez mikroorganizmy glebowe, jednak zespół z Tybingi prowadził poszukiwania wśród drobnoustrojów, które żyją w ludzkim ciele. Konkurując o przestrzeń życiową i pożywienie, zwalczają się nawzajem między innymi korzystając z antybiotyków.

Nie wiadomo, czy lugdunina okaże się przydatna w leczeniu ludzi, jednak zdaniem autorów badań zamieszkujące ludzkie ciało drobnoustroje mogą być źródłem jeszcze wielu nowych leków. Są one bardzo potrzebne - nową klasę antybiotyków wprowadzonych następnie do praktycznego użytku po raz ostatni odkryto w latach 80.

Możliwe, że w przyszłości ludzie będą celowo zakażani genetycznie zmodyfikowanymi bakteriami wydzielającymi odpowiednie antybiotyki - zaznaczają komentujący odkrycie eksperci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH