Badania: arginina jest potrzebna do życia rakowi pęcherza, więc...

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   13-12-2016, 15:25

Badania: arginina jest potrzebna do życia rakowi pęcherza, więc... Badania wykazały, że że ponad 90 proc. wszystkich raków pęcherza wykazuje niedobór ASS1.

Amerykańscy naukowcy odkryli, że pozbawienie dostępu do aminokwasu argininy może się okazać skutecznym sposobem zwalczania raka pęcherza moczowego.

W przypadku zaawansowanego raka pęcherza możliwości leczenia są raczej ograniczone. Być może sytuację zmieni odkrycie dokonane przez zespół prof. Donny Hansel z University of California w San Diego (USA). Badania zostały opublikowane w „The American Journal of Pathology”.

Aminokwasy to związki, z których powstają cząsteczki białek. Niektóre z nich musimy czerpać z pożywienia (aminokwasy egzogenne), inne nasze komórki potrafią syntetyzować same (aminokwasy endogenne). Oczywiście o ile są to zdrowe komórki. Aminokwasem endogennym jest na przykład arginina, wytwarzana w ramach cyklu mocznikowego z cytruliny. Za pierwszą fazę syntezy odpowiada enzym - syntetaza argininobursztynianu 1 (ASS1). Oprócz własnej produkcji do komórek może też docierać arginina dostarczana z pożywieniem.

Badając metodami immunohistochemicznymi próbki tkanek pobrane w ciągu 20 lat od 252 pacjentów, których operowano z powodu raka pęcherza, naukowcy wykazali, że normalny nabłonek pęcherza wykazywał wyraźną ekspresję ASS1 na całej grubości. Inaczej było w przypadku komórek nowotworowych. Okazało się, że ponad 90 proc. wszystkich raków pęcherza wykazuje niedobór ASS1. Ponieważ dalsze losy operowanych osób dokładnie śledzono, można był wykazać, że to właśnie pacjenci z niedoborem ASS1 żyją krócej.

Terapia z użyciem degradującego argininę enzymu ADI-PEG 20 (to komercyjnie dostępna wersja enzymu, o przedłużonym działaniu) zahamowała wzrost guzów zbudowanych z komórek z niedoborem ASS1 - zarówno in vitro, jak i in vivo (w przypadku komórek nowotworowych wszczepionych myszom). Sugeruje to, że możliwe jest nowe podejście terapeutyczne do raka pęcherza.

Podczas badań na myszach komórki z niedoborem ASS1 wszczepiano w tkankę podskórną na lewym boku zwierzęcia, a z normalnie aktywnym ASS1 - na prawym boku. Jak się okazało, ADI-PEG 20 powstrzymał rozwój guza tylko w tkance zawierającej komórki z niedoborem ASS1 - te, które same wytwarzały aminokwas poradziły sobie z jego brakiem w otoczeniu.

Oprócz potencjalnego zastosowania w raku pęcherza, ADI-PEG 20 jest obecnie testowany w III fazie badań klinicznych jako lek na raka wątrobowokomórkowego. Rozważane jest jego zastosowanie w czerniaku oraz międzybłoniaku (mesothelioma).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH