Badania: bakterie borelli poruszają się wewnątrz krwiobiegu

FARMAKOTERAPIA

Autor: tvnmeteo.pl/rynekaptek.pl   29-08-2016, 15:56

Badania: bakterie borelli poruszają się wewnątrz krwiobiegu Bakterie tworzą połączenia ze ścianami naczyń krwionośnych i przemieszczają się przez przeniesienie siły z jednego połączenia do następnego.


Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Toronto odkryli, że bakterie borelli poruszają się wewnątrz tętnic i żył podobnie do tego, jak dzieci przemieszczają się po drabinkach, gdy nie dosięgają nogami do ziemi.

Wyniki analiz opublikowanych przez naukowców w czasopiśmie "Cell Reports" pokazują na czym polega sposób rozprzestrzeniania się bakterii Borrelia burgdorfer w ludzkim ciele. Zdaniem uczonych odkrycie to może pomóc w walce z boreliozą.

Bakterie tworzą połączenia ze ścianami naczyń krwionośnych i przemieszczają się przez przeniesienie siły z jednego połączenia do następnego. Podczas tego ruchu bakterie borelli nigdy jednak nie odczepiają się całkowicie od ścian żył i tętnic. B. burgdorferi poruszają się wolniej za każdym razem, gdy formują nowe połączenie, a przyspieszają, gdy zostaje ono zerwane, co pozwala im na przejście do następnego.

Zdaniem badaczy sposób poruszania się tych bakterii w naczyniach krwionośnych, jest analogiczny do tego, w jaki przemieszczają się po nich ludzkie komórki odpornościowe (leukocyty). Hipotetycznie można więc wykorzystać leki hamujące interakcje komórek immunologicznych i naczyń krwionośnych do walki z boreliozą.

Najnowsze opracowanie ujawniło także, że białko zawarte w bakteriach borelli (BBK32) stabilizuje i wzmacnia połączenia pomiędzy bakteriami i ścianami naczyń krwionośnych, dlatego też zdaniem naukowców leki skierowane na to białko mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się tych bakterii.

Więcej: www.tvnmeteo.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH