Badania: bisfosfoniany zwiększają ryzyko mikropęknięć kości ?

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   03-03-2017, 14:36

Badania: bisfosfoniany zwiększają ryzyko mikropęknięć kości ? Czy popularne leki na osteoporozę zwiększają ryzyko mikropęknięć kości?

Bisfosfoniany, leki stosowane w leczeniu osteoporozy, zwiększają ryzyko wystąpienia w kościach mikropęknięć. Jak tłumaczą naukowcy z Imperial College London, mogą one zmniejszać mechaniczną wytrzymałość kości.

W ramach studium Brytyjczycy analizowali próbki kości 16 pacjentów z osteoporozą. U wszystkich wystąpiło złamanie biodra. Połowa przyjmowała bisfosfoniany. Próbki pozyskano w trakcie wstawiania endoprotezy. Wiek pacjentów wynosił 60-90 lat - informuje portal kopalniawiedzy.pl.

Jak tłumaczy jeden z naukowców, pilotażowe badanie dało dość zdumiewające wyniki. Bisfosfoniany spowalniają tempo rozkładu kości, redukując aktywność osteoklastów. Rocznie na świecie wypisuje się na nie ok. 190 mln recept. W ostatnich latach lekarze zaczęli jednak podejrzewać, że zapobiegają rozkładowi do takiego stopnia, że w rzeczywistości niekiedy zwiększają ryzyko złamań.

Ma się to dziać dlatego, że osteoklasty (komórki kościogubne) usuwają starą, zniszczoną kość, tak by mogła zostać zastąpiona nową. Gdy stają się za bardzo rozleniwione, kości nie są odnawiane, a przez to stają się bardziej podatne na uszkodzenie.

Badanie wykazało, że w kościach osób zażywających bisfosfoniany występowało o 24 proc. więcej mikropęknięć niż w kościach chorych, którzy ich nie przyjmowali i o 54 proc. więcej niż w zdrowo starzejących się kościach.

Z drugiej strony, tak jak podejrzewano, w kościach osób przyjmujących bisfosfoniany było mniej otworów. Tak czy inaczej, generalnie były one o 33 proc. słabsze niż kości ludzi nieprzyjmujących tych leków.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH