Badania: błędy w wynikach badań genetycznych powoduje Excel

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-08-2016, 12:45

Badania: błędy w wynikach badań genetycznych powoduje Excel Rzeczniczka firmy Microsoft Rzeczniczka firmy Microsoft (która w roku 1985 wypuściła na rynek pierwszą wersję programu Excel) wyjaśniła, że błędów związanych z przemianowaniem genów można uniknąć dzięki odpowiednim ustawieniom w aplikacji.

Arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel, stosowany m.in. w badaniach genetycznych, może zmieniać wyniki publikowanych badań, zastępując nazwy genów - datami – informuje serwis „BBC News”.

Do większości prac dotyczących genetyki dołączone są dodatkowe pliki ze szczegółowymi informacjami na temat badanych genów. Ponieważ znanych genów są dziesiątki tysięcy, naukowcy często posługują się narzędziami do przetwarzania danych - na przykład takimi, jak arkusz kalkulacyjny Excel.
Analizę 3 597 opublikowanych prac naukowych dotyczących genetyki przeprowadzili naukowcy z Baker IDI Heart & Diabetes Institute w Melbourne. Aż w 704 pracach (niemal 1/5 analizowanych) znaleziono błędne nazwy genów, utworzone przez Excel.

Na przykład nazwa genu SEPT2 (Septin 2) była zmieniana na "September 2", czyli "2 września". Podobnie dzieje się z genem MARCH1 (Membrane-Associated Ring Finger (C3HC4) 1, E3 Ubiquitin Protein Ligase). Zdarzają się również inne zniekształcenia.

Podobne przekłamania pojawiały się również w przypadku innych arkuszy kalkulacyjnych (na przykład LibreOffice Calc czy Apache OpenOffice Calc). Tego rodzaju systemowy błąd nie jest natomiast obecny w bezpłatnej aplikacji Arkusze Google (Google Sheets).

Działanie metodą "kopiuj i wklej", bez wczytywania się w dane, sprawiało, że błędów latami nikt nie zauważał.

Rzeczniczka firmy Microsoft (która w roku 1985 wypuściła na rynek pierwszą wersję programu Excel) wyjaśniła BBC, że błędów związanych z przemianowaniem genów można uniknąć dzięki odpowiednim ustawieniom w aplikacji. Domyślne ustawienia dotyczą typowych sytuacji i zastosowań biurowych.

Komentujący sprawę dyrektor European Bioinformatics Institute Ewan Birney powiedział BBC, że nie wini programu, natomiast frustruje go stosowanie przez badaczy do badań klinicznych arkusza kalkulacyjnego. Tego, że zmienia on nazwy genów, społeczność naukowa była świadoma od lat (pierwsza wzmianka że problem istnieje pojawiła się w 2004 r.). Birney zaleca tego rodzaju programy tylko w przypadku analiz naukowych o mniejszym ciężarze gatunkowym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH