Badania: bliźnięta żyją dłużej niż osoby z ogólnej populacji

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-08-2016, 15:46

Badania: bliźnięta żyją dłużej niż osoby z ogólnej populacji Wskaźnik przeżycia jest wyższy w grupie bliźniąt jednojajowych, w porównaniu z bliźniętami dwujajowymi.

Bliźnięta żyją dłużej niż ich rówieśnicy, którzy przychodzą na świat w pojedynkę - wynika z badania, które publikuje pismo PLOS ONE. Może to mieć związek z faktem posiadania osoby, z którą łączy je silna emocjonalna więź.

Zaobserwowaliśmy, że niemal w każdym wieku bliźnięta identyczne mają większą przeżywalność niż bliźnięta dwujajowe, a te z kolei żyją średnio nieco dłużej niż osoby z ogólnej populacji - komentuje główny autor pracy dr David Sharrow z University of Washington w Seattle (USA).

Jego zespół przeanalizował dane dotyczące blisko 3 tys. par bliźniąt tej samej płci, urodzonych w latach 1870-1900 w Danii. Dane pochodziły z Duńskiego Rejestru Bliźniąt, który jest jedną z najlepszych takich baz danych na świecie. Następnie porównywano wiek bliźniąt w momencie zgonu z danymi zebranymi w ogólnej populacji Danii. W analizie brano pod uwagę przyczyny zgonów, np. czy był to zgon nagły, związany z wypadkiem czy ryzykownym zachowaniem, czy jego powodem była przewlekła choroba bądź zaawansowany wiek.

Okazało się, że odsetek osób wciąż żyjących był w każdym analizowanym przedziale wiekowym wyższy w grupie bliźniąt jednojajowych, w porównaniu z bliźniętami dwujajowymi oraz osobami z ogólnej populacji duńskiej. Z kolei przeżywalność bliźniąt dwujajowych (nieidentycznych) była większa niż wśród osób z ogólnej populacji.

Korzystny wpływ posiadania bliźniaka na długość życia był w przypadku mężczyzn widoczny zarówno we wcześniejszym wieku, gdy więcej jest zgonów z przyczyn nagłych, jak i w wieku późniejszym, gdy dominują zgony z tzw. przyczyn biologicznych. Odsetek mężczyzn, którzy dożyli 45. roku życia był np. o 6 punktów proc. wyższy w grupie bliźniąt niż wśród mężczyzn, którzy przyszli na świat w pojedynkę. Oznacza to, że gdy na 100 mężczyzn z ogólnej populacji 84 proc. wciąż żyło w wieku 45 lat, to wśród bliźniąt odsetek ten wyniósł 90 proc. W przypadku kobiet niższa śmiertelność wśród bliźniaczek była zwłaszcza widoczna w młodszym wieku.

Autorzy pracy przypominają, że coraz więcej badań potwierdza istotną rolę czynników genetycznych w determinowaniu długości życia. Jednak korzystny wpływ posiadania bliźniaka na przeżycie może też mieć związek z silną więzią, jaka łączy bliźnięta, zwłaszcza jednojajowe. Efekt ten według naukowców jest istotny zwłaszcza przed 65. rokiem życia i można go porównać do korzystnego wpływu małżeństwa na długość życia mężczyzn.

- Istnieją pewne dowody na to, że bliźnięta jednojajowe łączą silniejsze więzi niż bliźnięta dwujajowe. Fakt, że jest się do kogoś tak bardzo podobnym może być dodatkowo pomocny w przewidywaniu jego potrzeb i opiekowaniu się nim - tłumaczy dr Sharrow.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE