Badania: chemioterapia prowokuje organizm kobiety do płodności

FARMAKOTERAPIA

Autor: kobieta.onet.pl/rynekaptek.pl   21-12-2016, 14:29

Badania: chemioterapia prowokuje organizm kobiety do płodności Leczenie onkologiczne może spowodować większą płodność kobiety.

Szkoccy naukowcy odkryli, że pacjentki onkologiczne z chłoniakiem Hodgkina, które przeszły chemioterapię powszechną kombinacją czterech leków o nazwie ABVD, mają nawet dziesięć razy więcej komórek jajowych niż zdrowe kobiety.

Okazało się, że ten schemat leczenia onkologicznego nie tylko nie pozbawia szans na urodzenie dziecka, ale wręcz może zwiększać płodność kobiety, co wcześniej wydawało się niemożliwe.

Badacze podejrzewają, że szok, jakim dla organizmu jest chemioterapia, może prowokować komórki macierzyste w jajnikach do wytwarzania nowych pęcherzyków, w których dojrzewają komórki jajowe - czytamy na portalu kobieta.onet.pl. 

- Ze zdumieniem obserwowaliśmy co dzieje się z tkanką jajników. Przypominała tkankę, jaką widuje się u dziewcząt wchodzących w wiek pokwitania. Takie zagęszczenie pęcherzyków nie występuje u dorosłych kobiet – powiedziała badaczka ze Szkoły Nauk Biologicznych przy Uniwersytecie Edynburskim.

Zwróciła uwagę, że chemioterapia ABVD, co zostało potwierdzone, nie prowadzi do problemów z płodnością, jak niektóre leki przeciwnowotworowe, jednak odkrycie, że dzięki ABVD organizm wytwarza nowe komórki jajowe, i to w takich ilościach – przyznała - było prawdziwym zaskoczeniem.

Jej zdaniem, ten schemat leczenia aktywuje jakiś proces w obrębie linii germinalnej lub w komórkach macierzystych: - Możliwe, że ostra terapia wywołuje coś w rodzaju szoku, czy zaburzenia, które stymuluje komórki macierzyste do wytwarzania nowych komórek jajowych.

Naukowcy analizowali próbki tkanki jajników pobrane od 14 kobiet, które przeszły chemioterapię, oraz próbki tkanki jajników pobrane od 12 zdrowych ochotniczek w podobnym wieku.

Okazało się, że w przypadku ośmiu pacjentek po chemioterapii ABVD liczba komórek jajowych była od czterech do dziesięciu razy wyższa niż u zdrowych kobiet i pacjentek onkologicznych po chemioterapii innymi lekami.

Tkanka jajników była zdrowa, w stanie zbliżonym do tkanki jajników młodych kobiet.

Więcej: http://kobieta.onet.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH