Badania: choroby psychiczne często poprzedzają choroby fizyczne

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-11-2016, 15:10

Badania: choroby psychiczne często poprzedzają choroby fizyczne zaburzenia psychiczne mogą poprzedzać pojawienie się dolegliwości fizycznych.

Niektóre zaburzenia psychiczne mogą korelować z większym ryzykiem określonych chorób fizycznych - i odwrotnie, część dolegliwości fizycznych może zwiastować wystąpienie problemów psychicznych.

Naukowcy z Uniwersytetu Bazylejskiego (Szwajcaria) i Uniwersytetu Ruhry w Bochum (Niemcy) przeanalizowali dane zdrowotne prawie 6,5 tysiąca nastolatków w wieku od 13 do 18 lat pod kątem współwystępowania zaburzeń psychicznych i fizycznych. Badanie na ten temat publikuje czasopismo „PLOS ONE”.

Badacze wykazali, że zaburzenia psychiczne mogą poprzedzać pojawienie się dolegliwości fizycznych, np. osoby cierpiące na zaburzenia afektywne, w tym depresję, często chorują później na zapalenie stawów lub doświadczają dolegliwości ze strony układu pokarmowego; tymczasem osoby z zaburzeniami lękowymi mogą obawiać się następstw zdrowotnych w postaci chorób skóry.

Niektóre choroby fizyczne występują z kolei przed zaburzeniami psychicznymi. Dotyczy to chorób serca, które mogą zwiastować późniejsze zaburzenia lękowe oraz epilepsji, która wiąże się z większym ryzykiem zaburzeń odżywiania.

Zdaniem badaczy uzyskane przez nich wyniki mogą posłużyć leczeniu różnych dolegliwości, jak również zapobieganiu im. Jak twierdzą, działania medyczne nakierowane na leczenie chorób fizycznych i zaburzeń psychicznych powinny być ze sobą ściśle skorelowane.

- Po raz pierwszy wykazaliśmy, że epilepsja zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywania - fenomen ten opisano wcześniej tylko w kilku przypadkach. Sugeruje to, że działania związane z leczeniem epilepsji mogłyby odgrywać również dużą rolę w kontekście leczenia zaburzeń odżywiania - komentuje koordynatorka badania (DOI: 10.1371/journal.pone.0165196) Marion Tegethoff.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH