Badania: cząstki magnetytu z powietrza przenikają do mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.biz/rynekaptek.pl   09-09-2016, 15:28

Badania: cząstki magnetytu z powietrza przenikają do mózgu Badania wskazują, że cząstki magnetytu mogą się przedostawać z powietrza do mózgu.

Uczeni z Wielkiej Brytanii twierdzą, że pochodzące z zanieczyszczonego środowiska cząsteczki magnetytu przenikają do mózgu, tym samym zwiększając ryzyko choroby Alzheimera - czytamy na portalu wyborcza.pl

Prof. Barbara Maher z Uniwersytetu w Lancaster, wraz ze swoim zespołem przebadała mózgi 37 zmarłych osób. Maher potwierdza, że u wszystkich tych osób zostały znalezione cząsteczki magnetytu - minerału o silnych właściwościach magnetycznych. - Magnetyt jest najbogatszą i w związku z tym najbardziej pożądaną przez przemysł rudą żelaz – pisze profesor najnowszym wydaniu "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Pewne ilości magnetytu powstają naturalnie w ludzkim organizmie. Mają one jednak z reguły kształt ośmiokątnego kryształu.

- W badanych mózgach znajdowaliśmy jednak przede wszystkim okrągłe cząsteczki magnetytu (było ich prawie 100 razy więcej niż kryształów), powstające wyłącznie w procesach topienia żelaza, jakie zachodzą np. podczas spalania paliwa samochodowego. Co więcej, towarzyszyły im inne niezwykle rzadko występujące naturalnie w organizmie cząsteczki platyny, niklu czy chromu. Wygląda więc na to, że dostały się one tam z zanieczyszczonego powietrza – wyjaśniają naukowcy i dodają, że „jest to możliwe, gdyż ich rozmiary wynosiły mniej niż 200 nm, a więc swobodnie mogły się przedostać do mózgu drogą nerwu węchowego".

Jest to pierwsze badanie, które wskazuje na to, że ten potencjalnie toksyczny minerał może się przedostawać z powietrza do mózgu, jednak już wcześniej WHO alarmowała, że zanieczyszczone środowisko jest groźne dla ludzkiego zdrowia.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH