Badania: depresja potęguje choroby układu krążenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: dw.com/rynekaptek.pl   16-01-2017, 14:09

Badania: depresja potęguje choroby układu krążenia Odkryto, że depresja u mężczyzn łączy się z podobnie wysokim ryzykiem chorób układu krążenia co klasyczne czynniki, takie jak otyłość i podwyższony cholesterol

Niemieccy naukowcy przekonują, że depresja ma większy wpływ na choroby układu krążenia niż do tej pory sądzono. Okazuje się, że u mężczyzn z depresją wzrasta ryzyko zawału serca.

- Zjawisko psychiczne może większy wpływ na organizm niż do tej pory sądzono - podkreśla Karl-Heinz Ladwig, który kierował badaniami.

W niektórych przypadkach leczenie depresji może pomóc uniknąć zawału serca, a w skrajnych przypadkach nawet uratować życie. Dlatego Ladwig sugeruje, by pacjenci wysokiego ryzyka byli standardowo informowani o dodatkowym zagrożeniu zdrowia. Z kolei ”dla lekarzy depresja musi być częścią obrazu ryzyka chorób układu krążenia”.

Na potrzeby analizy naukowcy z monachijskiego Helmholtz-Zentrum, Uniwersytetu Technicznego i Niemieckiego Centrum Badań Układu Krążenia (DZHK) wykorzystali dane uzyskane przez 10 lat od 3428 mężczyzn w wieku 45-74 lat. Wyniki opublikowali na łamach fachowego ”Atherosclerosis”.

Analiza dotyczy mężczyzn, bo kobiety do 65. roku życia rzadziej zapadają na choroby układu krążenia - wyjaśnia Ladwig. Dodaje jednak, że wyniki badań można analogicznie przełożyć na kobiety, które na dodatek częściej niż mężczyźni cierpią na depresję.

Już wcześniejsze badania wykazały związek między depresją a chorobami układu krążenia, ale nie w takim stopniu. - Nowością analizy monachijskich naukowców jest to, że depresja może być równie poważnym czynnikiem ryzyka co klasyczne czynniki, o których już dawno wiadomo - zaznacza Arno Deister, kierujący Niemieckim Towarzystwem Psychiatrii, Psychosomatyki i Neurologii (DGPPN).

Depresja działa na naczynia krwionośne także przez hormony stresu. Te ostatnie powodują zmiany w przemianie materii. Następstwem są przewlekłe stany zapalne, które zmieniają naczynia krwionośne i sprzyjają krzepnięciu krwi. To z kolei może prowadzić do zatorów.

Więcej: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH