Badania: dopamina powodem braku motywacji do ćwiczeń?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-01-2017, 15:47

Badania: dopamina powodem braku motywacji do ćwiczeń? Osoby otyłe mogą mieć podobne zmiany w mózgu jakie zachodzą o chorych na Parkinsona

Otyłe myszy ruszają się rzadziej i są mniej chętne do podejmowania wysiłku fizycznego nie ze względu na duży ciężar ciała, ale na zaburzenia w działaniu receptorów dopaminowych w mózgu - dowiedli naukowcy z National Institutes of Health (NIH).

Praca na ten temat ukazała się najnowszym numerze "Cell Metabolism" (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1550413116305964).

Regularne treningi na siłowni i zwiększenie aktywności fizycznej to postanowienia noworoczne wielu osób. Jednak niewiele z nich wytrwa w tym zamiarze dłużej niż kilka tygodni. Duża nadwaga wcale nie jest wystarczającą motywacją, żeby zacząć się ruszać. Badania na myszach, przeprowadzone przez specjalistów z wchodzącego w skład NIH National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, ujawniają jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy.

- Wiemy, że aktywność fizyczna jest silnie powiązana z ogólnym stanem zdrowia. Wiadomo też, że ludzie, a nawet zwierzęta z otyłością są znaczniej mniej aktywni - mówi główny autor badania, dr Alexxai V. Kravitz. - Istnieje powszechne przekonanie, że nie lubią się oni ruszać, ponieważ dźwiganie dużego zbyt ciężaru ciała jest ponad ich siły. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że nie jest to prawda.

Dr Kravitz ma duże doświadczenia w badaniach nad chorobą Parkinsona. Kiedy kilka lat temu zajął się studiowaniem problemu otyłości, zauważył, że istnieją ogromne podobieństwa w zachowaniu myszy cierpiących na Parkinsona i myszy cierpiących na otyłość. Zadał sobie pytanie, czy powodem, dla którego otyłość bardzo znacząco obniża stopień aktywności fizycznej zwierząt, nie są jakieś zmiany w mózgu, które występują także u osobników chorych na Parkinsona.

Skoncentrował się na funkcjonowaniu sygnalizacji dopaminowej.

- Już kilka wcześniejszych badań wiązało "usterki" w sygnalizacji dopaminowej z rozwojem otyłości, jednak większość z nich skupiała się na wpływie tego neuroprzekaźnika na działanie układu nagrody w mózgu, czyli - mówiąc prościej - na tym, jak się czują zwierzęta jedząc różne pokarmy - opowiada Kravitz. - My przyjrzeliśmy się temu z innej strony, mniej złożonej. Otóż dopamina wpływa m.in. na ośrodki związane z ruchem. Czy więc związana z otyłością niechęć do ruchu może powstawać w wyniku zaburzeń w działaniu systemu dopaminergicznego?

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH