Badania: inhibitory MMP-9 pomysłem na skuteczne leczenie padaczki

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   23-08-2016, 15:54

Badania: inhibitory MMP-9 pomysłem na skuteczne leczenie padaczki Eksperta podkerśla, że mimo wprowadzenia w ostatnich latach szeregu nowych leków przeciwpadaczkowych, nadal około 40 proc. chorych nie reaguje na leki.

Padaczka jest chorobą przewlekłą wymagającą długotrwałego leczenia, jednak nawet 40 proc. pacjentów nie udaje się pomóc. Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN zajmą się analizą inhibitorów MMP-9, czyli substancji hamujących aktywność tego enzymu. Badania dają nadzieję na skuteczne leczenie padaczki - podaje gazetalekarska.pl

Zdaniem należącej do zespołu dr Emilii Rejmak-Kozickiej, laureatki stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, inhibitory MMP-9 (metaloproteaza macierzy zewnątrzkomórkowej) odpowiedzialne za powstanie i rozwój padaczki u zwierząt, wydają się atrakcyjnym celem terapeutycznym, ze względu na ich enzymatyczny i zewnątrzkomórkowy charakter.

Negatywne konsekwencje społeczne padaczki są bardzo dotkliwe, dlatego uczeni starają się dokładnie zrozumieć mechanizmy jej powstawania i szukają nowych form terapii – czytamy na portalu.

- Niespecyficzne inhibitory MMP-9 były testowane w innych jednostkach chorobowych, np. nowotworach. W rezultacie istnieje duża pula leków nietestowanych w kontekście padaczki. Celem projektu jest analiza takich substancji w leczeniu epileptogenezy – tłumaczy Rejmak-Kozicka.

Badaczka dodała, że zaplanowano uzyskanie najbardziej obiecujących substancji, a następnie przetestowanie ich penetracji przez barierę krew-mózg oraz hamującego wpływu na rozwój padaczki w odpowiednich modelach.

Dr Rejmak - Kozicka podkreśliła, że pomimo wprowadzenia w ostatnich latach szeregu nowych leków przeciwpadaczkowych, nadal około 40 proc. chorych pozostaje lekoopornych. „Dla tych pacjentów poszukiwanie nowych leków przeciwpadaczkowych wydaje się jedynym sposobem, aby kontrolować napady padaczkowe i umożliwić im w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.”

Wiecej: www.gazetalekarska.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH