Badania: jad ślimaka skuteczny w leczeniu raka?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-07-2015, 12:28

Badania: jad ślimaka skuteczny w leczeniu raka? Toksyny zawarte w jadzie ślimaka mogą okazać się lekiem na rak

Australijscy naukowcy, badając tylko jeden gatunek ślimaka morskiego, odkryli tysiące nowych toksycznych peptydów. W przyszłości może to zaowocować wynalezieniem nowych środków przeciwbólowych oraz leków na raka.
 


Wyniki badań publikuje magazyn ,,Proceedings of the National Academy of Science".

Naukowcy badali ślimaka morskiego (Conus episcopatus), który żyje u wschodnich wybrzeży Australii. Jest on jednym z 700 gatunków ślimaków-stożków, nazywanych tak ze względu na kształt muszli, często wzorzyście ubarwionej. Polują one na zdobycz, używając kolca zatrutego paraliżującymi neurotoksynami.

- Jad ślimaków morskich jest znany z zawartości różnorodnych toksyn, które są wykorzystywane przy tworzeniu nowych leków i substancji czynnych - wyjaśnia Paul Alewood z University of Queensland w Australii. - Nasze badania dają pierwszą w historii możliwość przyjrzenia się strukturze toksyn zawartych w jadzie pojedynczego ślimaka morskiego. Podejrzewamy, że w jadzie innych gatunków ślimaków morskich istnieje wiele ciekawych, nieznanych wcześniej cząsteczek. Zamierzamy zbadać je, używając metody opracowanej przez nasz zespół - dodaje naukowiec.

Wykorzystuje ona narzędzia bioinformatyczne i biochemiczne. Pozwala na mierzenie i analizowanie struktury cząsteczek, aktywności oraz składu różnorodnych białek w jadzie. To podejście umożliwiło naukowcom odkrycie niespotykanej do tej pory liczby peptydów wytwarzanych przez pojedynczego ślimaka morskiego. Naukowcy deklarują, że nowa metoda może być też wykorzystywana do badania jadu innych organizmów.

Naukowcy odkryli też sześć nieznanych wcześniej, trójwymiarowych struktur cząsteczek, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu substancji czynnych.

Do tej pory znano 25 takich struktur, które zostały odkryte w ciągu ostatnich 25 lat. Na podstawie wielu z nich opracowane zostały nowe leki i nieznane wcześniej substancje czynne. Naukowcy spodziewają się, że ich odkrycie doprowadzi do powstania nowych specyfików przeciwbólowych oraz leków, m.in. przeciwnowotworowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH