Badania: kanabinoidy skuteczne w leczeniu jaskry

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   16-07-2015, 12:32

Badania: kanabinoidy skuteczne w leczeniu jaskry Konopie skuteczne także w jaskrze

Badania potwierdziły, że jeden z dwóch aktywnych związków znajdujących się w konopiach indyjskich - THC, obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe - mówili specjaliści w trakcie 46. Zjazdu Okulistów Polskich, który odbył się 18-20 czerwca br. w Poznaniu.

Podczas tegorocznego zjazdu omawiano nowości z zakresu leczenia chorób oczu. – Jesteśmy też coraz bliżej zastosowania implantów umieszczanych pod powieką, soczewek kontaktowych i setonów powlekanych lekiem antyproliferacyjnym – oceniła prof. Joanna Wierzbowska z Kliniki Okulistyki WIM w Warszawie, podczas spotkania z ekspertami, zorganizowanego przez firmę Santen. Według jej oceny to właśnie system transferu leków będzie kolejnym przełomem w terapii jaskry.

Specjaliści rozważali też kontrowersje terapie eksperymentalne, w tym stosowanie u chorych na jaskrę kanabinoidów pozyskiwanych z konopi indyjskich. W wielu krajach leki wyprodukowane z tych związków znalazły już zastosowanie np. w leczeniu padaczki, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, AIDS, przewlekłego bólu nowotworowego czy – jak w przypadku Polski – spastyczności u chorych na stwardnienie rozsiane. Czy okażą się równie skuteczne w leczeniu chorób oczu?

- Liczne badania potwierdziły, że jeden z dwóch aktywnych związków znajdujących się w konopiach indyjskich, THC, obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Dla nas, lekarzy zajmujących się leczeniem jaskry, bardzo ważne jest działanie neuroprotekcyjne leków. W odniesieniu do brimonidyny (badania in vitro) i prostaglandyn mówi się, że poprawiają ukrwienie, ale działanie neuroprotekcyjne udowodniono bezsprzecznie jedynie kanabinoidowi THC – stwierdziła prof. Iwona Grabska-Liberek., mazowiecka konsultant wojewódzka w dziedzinie okulistyki, kierująca Kliniką Okulistyki CMKP w Warszawie.

Kanabinoidy, jak wyjaśniła, wpływają na receptory CB1, odpowiedzialne za poszerzenie naczyń. Mają one również działanie antyoksydacyjne i poprawiają wewnątrzgałkowy przepływ krwi. – Niestety, powodują również wiele objawów ubocznych ze strony ośrodkowego układu nerwowego – dodała.

Do takich objawów należą m.in. euforia, bezsenność, stany lękowe oraz to, czego lekarze obawiają się najbardziej, czyli uzależnienie. Jeżeli nie uda się tych działań niepożądanych wyeliminować, kanabinoidy nie znajdą miejsca wśród leków przeciwjaskrowych.

Prof. Grabska-Liberek ma jednak nadzieję, że uda się rozwiązać problemy z ich tolerancją oraz wyprodukowaniem z nich kropli. Mają ją również okuliści, którzy leczą jaskrę u chorych na cukrzycę, ponieważ – jak podkreślają – oprócz tego, że skutecznie obniżają one ciśnienie wewnątrzgałkowe, to zapobiegają także retinopatii cukrzycowej.

Wśród uczestników Zjazdu przeprowadzono badanie ankietowe, pytając ich, czy zastosowaliby kanabinoidy w leczeniu jaskry. 45 proc. ankietowanych było na tak, 11 proc. było na nie (w tej grupie dominowali starsi lekarze), 44 proc. nie miało zdania.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH