Badania kliniczne leków na Ebolę bez placebo

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   20-11-2014, 11:36

Badania kliniczne leków na Ebolę bez placebo

Dwa leki zwalczające wirusa Ebola będą testowane w próbach klinicznych - podaje organizacja Lekarze bez Granic, która od początku zaangażowana jest w walkę z epidemią w zachodniej Afryce. Badania rozpoczną się w grudniu.

Po roku od pierwszego przypadku zakażenia wirusem Ebola w trwającej obecnie epidemii (tzw. pacjentem zero był najprawdopodobniej dwuletni chłopczyk w Gwinei) nauka ma wreszcie coś konkretnego do zaproponowania chorym. Uczeni przeprowadzą testy z lekami, które mają uratować większość zakażonych osób.

Oprócz leków będą prowadzone również badania z wykorzystaniem serum z krwi pochodzącej od osób, które wyzdrowiały po zakażeniu ebolą. Naukowcy chcą sprawdzić, czy zawarte w serum przeciwciała pomogą zakażonym w odzyskaniu zdrowia.

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz specjaliści od regulacji prawnych są zdania, że kliniczne testy są potrzebne, by jak najszybciej ustalić, który ze specyfików naprawdę działa.

Wszystkie badania mają się odbywać według standardów stosowanych przy badaniu nowych leków, ale nie będą prowadzone na zasadzie tzw. podwójnie ślepej próby - kiedy jedna grupa chorych otrzymuje prawdziwe leki, a druga placebo (nieaktywną substancję).

Taka decyzja budzi kontrowersje - część uczonych jest zdania, że to podważa wiarygodność wyników. Jednak inni uważają, że prowadzenie podwójnie ślepych prób w obliczu zakaźnej śmiertelnej choroby jest nieetyczne.

Specjalna grupa socjologów społecznych i antropologów ma nadzorować badania, by zapobiec szerzeniu się w objętych epidemią społeczeństwach plotek i nieporozumień, które tak skutecznie przeszkadzały w walce z nią.

Według Lekarzy bez Granic próby dwóch leków antywirusowych będą polegały na podaniu ich 100-200 osobom i obserwowaniu chorych przez kolejne dwa tygodnie. Lekarze będą notować odsetek pacjentów, którzy przeżyli.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH